Erişilebilirlik

Rumsfeld Bakü'de Aliyev'le Görüştü - 2003-12-04


Azerbaycan’da bulunan ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Azeri liderlerle küresel teröre karşı verilen mücadeleyi görüştü.

Azerbaycan’ın zengin petrol yataklarına sahip Hazar denizindeki kıyılarının korunması da görüşmelerde gündeme gelen konular arasındaydı.

Azerbaycan, ABD'deki 11 Eylül saldırılarının ardından teröre karşı uluslar arası savaşa destek veren ilk ülkelerden birisiydi. Bakü yönetimi, Afganistan’da Taliban ve El Kaide’ye karşı yürütülen savaş sırasında Amerika’nın büyük ihtiyaç duyduğu hava sahasını kullanma iznini de vermişti.

Washington yönetimi de, güvenliğin desteklenmesi, savunma alanındaki reformların gerçekleştirilmesi ve barış gücüne katkı amacıyla Azerbaycan’a yılda yaklaşık üç milyar dolar yardım veriyor. Irak’ta 125, Afganistan’da ise 30 askeri bulunan Azerbaycan, her iki ülkedeki istikrar ve yeniden inşa çabalarına destek veriyor.

ABD, ayrıca Azerbaycan’ın Hazar denizi kıyısındaki deniz güvenliğinin sağlanmasına da yardımcı oluyor. Savunma bakanı Donald Rumsfeld de, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Savunma Bakanı Safar Abiyev ile yaptığı görüşmelerin ardından, Azerbaycan’ın büyük bir önem taşıyan kıyılarının korunmasına yardımcı olmanın önemine değindi.

Rumsfeld şunları söyledi:

“Görüşmelerde, teröristlere karşı ve gerekirse büyük önem taşıyan enerji altyapısının korunması bağlamında Azerbaycan’ın kıta sahanlığının güvenliğinin sağlanması açısından Azerbaycan deniz kuvvetlerine yardımcı olma konusu da ele alındı. Hedefimiz, Azerbaycan donanmasının ve deniz güçlerinin, yasadışı silahların, yasaklanmış konvansiyonel silahların, yasadışı uyuşturucu maddelerin ve benzerlerinin ticaretine karşı daha iyi mücadele etmelerini sağlayacak bir işbirliğidir.”

Enerji şirketlerinin oluşturduğu bir konsorsiyum, Bakü-Ceyhan Projesini yürütüyor. Bu hat tamamlandığında, Hazar bölgesinden Rusya’ya uğramadan geçen en büyük petrol boru hattı gerçekleşmiş olacak. Azerbaycan savunma bakanı Abiyev de, Rumsfeld’in açıklamalarına paralel bir içerikte konuştu ve teröre karşı mücadelenin Azerbaycan’ın en büyük önceliği olduğunu söyledi:

“Uluslar arası teröristlere karşı küresel savaş da dahil olmak üzere bir dizi konuyu görüştük, risk değerlendirmesi yaptık ve öncelikli konularımız üzerinde görüş alışverişinde bulunduk. Saldırgan bölücülüğü de terörizmin biçimlerinden birisi olarak kınadık ve teröre karşı mücadeledeki çabalarımızı sürdürme konusundaki kararlılığımızı tekrarladık.”

Rumsfeld, Aliyev’in devlet başkanı seçilmesinin ardından yaşanan tartışmalarla ilgili bir soruya doğrudan bir cevap vermekten kaçındı. Amerikan dışişleri bakanlığı seçimlerin uluslar arası standartlara uygun olmadığı yönünde bir açıklama yapmıştı. Seçimlerin ardından yaşanan protesto gösterilerinde en az bir kişi ölmüş, onlarca kişi yaralanmış bir çok kişi de tutuklanmıştı.

Devlet başkanı Aliyev, Rumsfeld’le görüşmesinin ardından Amerikalı gazetecilerin sorularını yanıtlamadı. Rumsfeld ise, yeni yönetimle askeri ilişkilerin süreceğini söyledi.

XS
SM
MD
LG