Erişilebilirlik

Alternatif Orta Doğu Barış Planı Washington'da Ele Alınacak - 2003-12-04


Filistinli grupların temsilcileri Mısır’da İsrail ile bir ateş kes anlaşması yapma konusunu görüşüyor.

Ateşkes, barış görüşmelerini canlandırma yolunda ilk adım olacak.

Üst düzeyde bir İsrailli yetkili eğer Filistinli gruplar saldırıları durdurursa, İsrail ordusunun da Batı Şeria ve Gazze’deki operasyonlarını azaltacağını açıkladı.

Hamas ve diğer militan gruplar, ateşkesin gerçekleşmesinin, İsrail’in operasyonları durması ve diğer koşulları yerine getirmesine bağlı olduğunu söylüyor.

Bu arada Başkan Bush Washington’da Ürdün kralı Abdullah ile görüştü.

Kral Abdullah, bazı küçük adımların yakında barış sürecini canlardımasını beklediğini söyledi.

Bush ve Kral Abdullah görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken Orta Doğu konusunda ayrıntılara girmekten kaçınarak genel ifadeler kullandılar ve çıkmazdaki barış görüşmelerini canlandırmada karalı olduklarını vurguladılar.

İki liderin görüşmesi sırasında bölgeden barış sürecinde bazı ilerlemeler olduğu konusunda haberler geldi.

Filistinli gruplar Mısır’da bir ateşkes anlaşmasını görüşmeye başlarken İsrail buna olumlu karşılık vereceğini bildirdi.

Başkan Bush, bu gelişmelere değinmemekle birlikte iki tarafın barış sürecini yeniden canlandırmak için çok şeyler yapması gerektiğini belirtti. Bush şöyle konuştu:

"Filistinli liderlerin yapması gereken iş, halkının isteklerini yerine getirmede kakarlı olmak ve terörist örgütlerle mücadele için gerekli cesareti göstermek. Ben Kral Abdullah böyle liderler ortaya çıkarsa kendileriye birlikte çalışmaktan memnun olacağız."

İsrail’in de Filistin devleti kurulmasına yardımcı olacak adımlar atması gerektiğini belirten Bush bunları yasadışı yahudi yerleşim merkezlerini kaldırmak ve güvenlik duvarı inşa çalışmalarından vazgeçmek olarak sıraladı.

Bush, Dışişileri Bakanı Colin Powell’in yarın Washington’da Cenevre Anlaşması adıyla bilinen sembolik barış planının mimarlarıyla yapacağı görüşmeyi de destekledi ve bunda yanlış bir taraf görmediğini söyledi. Plana karşı çıkan İsrail, Powell’i görüşmeden vazgeçmeye çağırmıştı.

XS
SM
MD
LG