Erişilebilirlik

ABD AIDS'le Mücadele İçin 15 Milyar Dolar Harcayacak - 2003-12-03


Amerikan yönetimi 2003 yılında AIDS’le savaşı, öncelikle konuları arasına aldı. Başkan Bush, bu yılın başlarında AIDS’le mücadele amacıyla önümüzdeki beş yıl içinde harcanmak üzere 15 milyar Dolarlık ödenek ayrıldığını açıkladı. Bu para özellikle Afrika ve Karayip ülkelerinde hastalığın yayılmasını önleme amacıyla harcanacak. Amerika’nın Sesi Beyaz Saray Muhabiri Scott Stearns'ün haberi:

Bu yılın başlarında, Başkan Bush, Afrika ülkelerine yaptığı gezi sırasında Amerika’nın, dünyada AIDS’le savaş için ayırdığı bütçeyi 3 kat arttıracağını açıklarken, bunun Amerikan halkının şefkat duygularını yansıttığını söyledi:

"Tanrının bizi görevlendirdiğine inanıyorum. Sorumluluğumuz var. Ülkemiz, sorumluluk sahibidir. Diğer ülkelerdeki insanlar yardıma ihtiyaç duyduğunda biz üzerimize düşen görevi yaparız."

Başkan Bush, dünyanın en yüksek AIDS hastalığı oranına sahip olan Botswana ve Uganda’da, Amerika’nın yeni ayırdığı bütçe ile küçük çaplı halk klinikleri uygulamasının destekleneceğini söyledi: "Bu uygulama sayesinde insanların ömrü uzuyor. Daha çok Ugandalı çocuk artık, anne ve babasının yanında büyüyor. Ve bu ülkenin geleceği düzeliyor. Köyden köye, tek tek insanların hayatı kurtarıldıkça Uganda, Afrika’da AIDS’i engellemenin mümkün olduğunu kanıtlıyor." Başkan Bush, AIDS’le mücadele için ek bütçe ayrılması yönündeki çabasını, Müşfik Tutuculuk diye tanımladığı siyasi görüşüne dayandırdı. Yılın başlarında Kanada’da yapılan Sekizler Grubu zirvesinden önce 15 milyar Dolarlık ödeneği Kongre’den geçirmeyi başaran Bush, zirve sırasında, Irak savaşı nedeniyle kendisini eleştiren liderlere, AIDS’le savaş için giriştiği siyasi mücadeleyi hatırlatarak karşılık verdi; Diğer liderleri de aynı şeyi yapmaya çağırdı. Kar amacı gütmeyen ve Afrika ülkelerinde AIDS ve dış borçlar gibi sorunlara dikkat çekmek için çalışan DATA adlı örgütün direktörü Erin Chapman şöyle diyor:

"G-8 zirvesine gitmeden önce bu ödeneği çıkartmakla Başkan, Avrupalı liderlere, ‘bakın biz kararlılığımızı ortaya koyduk, siz de bu savaşta bizi destekleyin, liderliğinizi gösterip AIDS’le savaşa kaynak bulun’ demiş oldu.”

Erin Chapman, Washington’un, Birleşmiş Milletler Tüberküloz, Sıtma ve AIDS’le mücadele Fonuna bu yıl 1 milyar dolarlık katkıda bulunmayı taahhüt etmesinin, Avrupalıları da aynı şekilde davranmaya teşvik ettiğini söylüyor.

Başkanın AIDS’le mücadele planını eleştirenler ise uluslararası fona vaadedilen katkının zamanında yapılmadığını, 2004 yılı mali yılı başına ertelendiğini belirtiyorlar.

AIDS’le mücadele programına Amerika’nın yapacağı katkılar, açıklanan beş yıllık sürenin sonlarına doğru iyice hızlanacak. Beyaz Saray, paranın en iyi, ne şekilde harcanabileceğini görmek için zamana ihtiyaç olduğunu söylerken bu kararı eleştirenler, ertelemenin, daha fazla insanın ölümüne neden olacağını belirtiyor.

Bush yönetiminin planı, öncelikle Afrika ve Karayip ülkelerinde AIDS’e yolaçan HIV virüsüyle dünyaya gelen 10 milyon çocuğa yardımcı olmayı amaçlıyor. Başkan Bush, yılın başlarında yaptığı Afrika gezisi sırasında bu programı açıklarken "Ölümcül düşmanla karşı karşıya kalan Afrika’yı, yalnız bırakmayacağız" diyordu.

5 yıl içinde 15 milyar dolarlık harcamayı öngören yardım programının ilk yılı için Başkan, Kongre’den 2 milyar dolar istemişti. Kongre ise bu miktarı 400 milyon dolar ekleyerek onayladı.

DATA örgütünün direktörü Erin Chapman, Kongre’deki Cumhuriyetçi ve Demokratların, AIDS konusundaki tartışmalara siyaset karıştırmamaya özen gösterdiğini ve bunda başarılı olduğunu söylüyor:

"Bir insanlık sorunuyla karşı karşıyayız. AIDS sorunuyla sırf iyi kalpli olduğumuz için değil, çok acil bir sorunla karşı karşıya kaldığımız için mücadele etmeliyiz. Konuya siyaset karıştırılmaması son derece güzel. Yapılması gereken daha çok şey var. Ama doğru yolda olduğumuz görülüyor.

Başkan Bush, geçenlerde Londra’da İngiltere Başbakanı Tony Blair ile yaptığı görüşmede, AIDS fonuna uluslar arası katkıların arttırılması için çağrıda bulundu. İngiltere ziyareti sırasında Bush, Irak politikası nedeniyle protestolara hedef oldu. AIDS’le mücadeleye önem veren Action Aid adlı uluslar arası grup ise Bush’un, Irak’ın yeniden imarı için Kongre’den geçirdiği 20 milyar dolarlık bütçeyle bütün dünyada AIDS’le mücadele çalışmalarının iki yıl süreyle finanse edilebileceğini bildirdi.

XS
SM
MD
LG