Erişilebilirlik

BM İnsan Hakları Ödülü Irak'ta Ölen de Mello'ya - 2003-12-03


Birleşmiş Milletler, örgütün İnsan Hakları ödülüne Irak temsilcisi olarak görev yaparken yaşamını yitiren Brezilyalı diplomat Sergio Vieira de Mello’nun layık görüldüğünü açıkladı.

BM Genel Kurulu Başkanı Julian Hunte, Sergio Vieira de Mello'nun 30 yıldan fazla bir süre boyunca ara vermeksizin BM davasına hizmet ettiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler’in Irak Özel Temsilcisi de Mello, 19 Ağustos'ta Birleşmiş Milletler Bağdat temsilciliği karargahına yönelik bombalı saldırıda ölmüştü. Saldırıda 22 kişi yaşamını yitirmişti.

Birleşmiş Milletler’in 2003 İnsan Hakları ödülüne, Sergio Vieira de Mello'nun dışında, Arjantin'deki Mayıs Meydanı Büyükanneleri Derneği Başkanı Enriqueta Estela Barnes de Carlotto, Çin Engelliler Federasyonu Kurucusu ve Başkanı Deng Pufang, Ürdün'de aile içi şiddeti önleme projesini gerçekleştiren ekip, ABD'de insan hakları eğitimi konusunda çalışmalar yapan Shulamith Koenig ile Liberya, Gine ve Sierra Leone arasındaki bir sınır bölgesi olan Mano Nehri Barışı İçin Kadın İletişim Ağı adlı bir örgütün layık görüldüğü kaydedildi.

Ödül töreni, insan hakları günü olan 10 Aralık'ta New York'taki BM merkezinde yapılacak.

XS
SM
MD
LG