Erişilebilirlik

ABD Irak'ın Suriye Sınırı Boyunda Operasyon Yapıyor - 2003-12-03


Amerikan kuvvetleri, Irak’ta, komşu Suriye’den sızdığı sanılan isyancıları etkisiz hale getirmek amacıyla yeni bir operasyona girişti. Irak’ın Suriye sınırındaki üç önemli kenti kuşatan askerler, evlerde arama yapıyor. Operasyonda şimdiye kadar yüzlerce şüpheli ele geçirildi. Bazı Amerikalı askerler, hane başına sadece bir silah sahibi olma kuralına uyanlara para veriyor.

Amerika’nın Sesi Muhabiri Philip Smucker’ın, Husayba kentinden verdiği haber:

Husayba’da operasyonu yöneten Amerikalı Yarbay Joe Buche, evi aranan bir kişiye 20 dolar veriyor. Yarbayın emrindeki birlik evde silah ve isyancı aramayı kısa bir süre önce tamamlamıştı. Ev sahibi, iki gün önce yapılan benzer bir arama için kendisine neden para ödenmediğini öğrenmek istiyor. Amerikalı Yarbay, yanındaki tercümana şöyle diyor: “Onlara 20 doların sadece bir hediye olduğunu söyle. Herkese 20 dolar vermek zorunda değilim. Bu sadece bir hediye, ücret değil.”

Paranın teşvik unsuru olarak kullanılmasına rağmen, Amerikalı askerler Husayba ve Suriye sınırındaki diğer kentlerde yaşayan Iraklılardan değişik tepkiler görüyor. Bölge halkının operasyona karşı çıkma gerekçelerinden birisi, evlerde aramaların Ramazan ayı devam ederken başlamış olması ve bayram boyunca da sürmesi. Ayrıca bölge halkı, tutuklanan, elleri bağlanan ve çöldeki bir toplama kampına gitmek üzere kent içinden geçirilenlerin büyük bir kısmının isyancılarla hiçbir ilgisi olmadığını iddia ediyor.

Amerika’nın Husayba belediye başkanlığına atadığı Raja Nawaf, evlerde yapılan aramaların ve kentte devreye sokulan ek birliklerin gerginliği artırdığını ve hatta isyanı körüklediğini söylüyor: “Sanırım Amerikan ordusu buradaki kuvvetlerini artırdı. Elbette, eylem olan yerde karşı-eylem olacak. Ben böyle düşünüyorum. Birçok insan tutuklandı. Birçok aile çocuklarını kaybetti. Bazıları yanlışlıkla öldürüldü.”

Üst düzey Amerikalı komutanlar, uyguladıkları taktikleri, Irak’ın Suriye sınırını, aralarında Usame Bin Ladin liderliğindeki El Kaide terör şebekesinin üyeleri de olmak üzere, yabancı savaşçılara kapatmanın tek yolu olarak görüyor. Bu komutanlar, dışarıdan gelenlerin Bağdat yakılarındaki, Sünni üçgeni diye anılan bölgeye geçmeden önce sınır kentlerini ilk durak olarak kullandıklarını söylüyor.

Husayba kentinin bulunduğu, Suriye –Irak sınırının kuzey kesiminde durum son derece gergin ve tehlikeli. Koalisyon askerleriyle birlikte çalışan yerel polis şefi, Ekim ayında suikaste uğradı. Bu olay, koalisyon güçleri ile onlara yardımcı olan Iraklılara yönelik saldırılarda yaşanan ciddi artışın başlangıcı oldu.

Amerikan 82’nci Hava indirme tümeni komutanı Tümgeneral Charles Swannack, operasyonları incelemek üzere geldiği Husayba’da bazı açıklamalarda bulundu: “Operasyonun bu bölümü sınırdan geçebilecek yabancı savaşçılarla ilgili. Bu iş de, burada yapmamız gerekenlerin bir parçası. Sadece eski rejim yanlılarıyla değil yabancı savaşçılarla da mücadele etmemiz gerekiyor. Bu operasyon da, sınırdan geçenleri durdurmayı ve Bağdat’a gitmek için kullandıkları yolları kesmeyi amaçlıyor.”

Bölgedeki komutanlardan brifing alan General Swannack’e, askerlerin, son dört gün içinde sınırda yaklaşık 10 şüpheli yabancıyı yakaladığı anlatılıyor.

Komutanlar, operasyonun önemini vurgulamakla birlikte, Husayba kenti sakinlerinin şikayetlerini de dinlemeye çalıştıklarını belirtiyor. Yarbay Buche, kendisine verilen emirleri yerine getirirken, bölge halkının taleplerini de gözetmeye çalıştığını kaydediyor. Buche, kent sakinlerinin, sokağa çıkma yasağından ve yasak nedeniyle camiye gidip namaz kılamamaktan yakındıklarını belirtiyor. Buche, bu şikayet karşısında komutanlarına danışarak, sokağa çıkma yasağını mümkün olduğu kadar kısaltma sözü verdiğini söylüyor.

“Halkın şikayetini anlayabiliyorum. İbadet, benim için de çok önemli. Eğer askerlerime yönelik bir şiddet eylemi olmazsa, üstlerime danışarak, sokağa çıkma yasağı saatlerinde bir değişikliğe gidebiliriz.”

Bölge halkının uzun şikayet listesini dinlemekle geçen bir günün ardından Yarbay Buche, emrindeki subaylara bir moral konuşması yapıyor: “Şefkat ve saldırganlık arasında doğru bir denge kurabilirsek, düşman burada galip gelemez. Sizleri kutluyorum, çünkü büyük bir iş yapıyorsunuz, gerçekten büyük bir iş.”

Subaylar ve askerler, görevlerinin kolay olmadığının bilinci içinde, bölge halkının hayatını fazla zorlaştırmadan isyancıları etkisiz hale getirmek için çalıştıklarını söylüyor.

XS
SM
MD
LG