Erişilebilirlik

25 Kasım 2003 - 2003-11-25


25 Kasım tarihli Amerikan gazetelerinde Amerika'da uzun süredir tartışılan sağlık sigortası yasasıyla ilgili haberler öne çıkıyor. Uluslararası gelişmelerle ilgili olarak da, Gürcistan’daki gelişmeler üzerinde duruluyor. Christian Science Monitor, Gürcistan’ı bekleyen en önemli tehlikelerden birinin ülkenin bölünmesi olduğunu vurguluyor:

"Güney Carolina büyüklüğünde ve 4 milyon 400 bin nüfuslu Gürcistan’da, yeni iktidara boyun eğmeyeceği düşünülen Rusya yanlısı ayrılıkçı üç küçük bölge bulunuyor: Abhazya, Acarya ve Güney Osetya. Komşu Çeçenistan’daki çatışmalar da sık sık Gürcistan topraklarına sıçrayabiliyor. Ayrıca aile ve aşiret bağlarının hala çok güçlü olduğu ülkede, yeni yöneticilerin yolsuzluklardan uzak durmayı başarıp başaramayacağı da bilinmiyor. Aslında Gürcistan’daki istikrarsızlık Akdeniz’den Çin’e kadar uzanan Kafkasya-Orta asya bölgesindeki istikrarsızlığın bir örneği. Bütün bu bölge, petrol yatakları ve terörün merkezi olma özelliğiyle, Amerika açısından büyük bir stratejik önem taşıyor. Bölgede Rusya’nın da benzer çıkarlara sahip olması bazen rekabet bazen de işbirliği doğuruyor."

Irak konusunda olduğu gibi İran’ın nükleer programı konusunda da uzun süredir Amerika ile Almanya ve Fransa arasında bir anlaşmazlık yaşanıyor. Washington Post, Amerika ile Avrupalı müttefiklerinin İran’ın nükleer programıyla ilgili izlenecek politika konusunda uzlaşmaya vardıklarını duyuruyor:

"Varılan uzlaşma, İran’ın 18 yıldır sürdürdüğü gizli nükleer faaliyetleri konusunda son günlerde göstediği uzlaşmacı tavırla, Washington yönetiminin nükleer silah programı olarak tanımladığı bu girişimlere yaptırım uygulama isteği arasında bir denge kurarak Amerika ile Fransa, İngiltere ve Almanya arasındaki çıkmazın aşılmasına olanak sağlıyor. Avrupalılar, konunun Güvenlik Konseyi’nde ele alınarak İran’a muhtemel yaptırımlar içeren bir karar çıkmasının İran’daki sertlik yanlılarının devreye girmesine ve Tahran yönetiminin halen sürdürdüğü işbirliği politikasına zarar vermesine yol açacağın kaygı duyuyordu. Amerikalı yetkililerse, İran’ın muhtemel yaptırımlardan kurtulabileceği düşüncesine kapılmaması konusunda ısrarlıydı. Şimdi, İran’ın yeni bir sayfa açtığını kabul etmekle birlikte, gelecekte yaşanabilecek ihlallere karşı derhal harekete geçileceği noktasında varılan uzlaşma Amerikalı yetkilileri memnun etmiş görünüyor. Bir Fransız temsici ise, varılan uzlaşmayı “Avrupa’nın bakışına çok yakın“ sözleriyle tanımladı."

Washington Times gazetesi ise İstanbul’daki intihar eylemleri sonrasında Türk ordusunun hükümeti uyardığını öne sürüyor. Gazete, Lefkoşe kaynaklı haberinde askerlerin, polis içinde temizlik yapılmasını istediğini iddia ediyor:

"Türk ordusu, bundan sonra yaşanabilecek terör eylemlerinin önlenmesi için Recep Tayyip Erdoğan hükümetini polis içinde temizlk yapması konusunda uyardı. Diplomatlar, bu uyarıyı ordunun en az 52 kişinin ölümüne ve 800 kişinin yaralanmasına neden olan intihar saldırılarından duyduğu kaygının bir işareti olarak yorumluyor. Üst düzey generaller, Erdoğan hükümetinin Türkiye’yi terörist saldırılar açısından ideal bir yer olarak gören köktendinci İslamcıların baskılarına direnecek yapıda olmadığı korkusunu taşıyor. Bir habere göre, ordu, İslamcı polislerin terör örgütlerine bilgi sızdırmasından kaygı duyuyor. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Orgeneral Şükrü Sarıışık da, daha etkin bir güvenlik mekanizması oluşturulması için, Avrupa Birliği’nin talepleri doğrultusunda değiştirilen anti terör yasalarının yeniden uygulamaya konmasını istedi."

XS
SM
MD
LG