Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Saldırganlar Malesef Türk' - 2003-11-22


Türkiye’de barış gösterileri yapılırken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da girişilen terörist saldırıların sorumlularının mutlaka yakalanacağını söyledi.

Erdoğan, saldırıda ölen polis memurlarının cenaze töreninde, son iki intihar saldırısını gerçekleştirenlerin de Türk vatandaşı olduklarını açıkladı.

Başbakan Türk vatandaşlarının böyle bir işe girişmiş olmasını, “maalesef” diyerek açıklarken duyulan üzüntüyü dile getirdi.

Erdoğan, Türkiye’nin yıldırılamayacağını ve ölen teröristlerin işbirlikçilerinin üzerine mutlaka gidileceğini belirtti ve "Saldırganlar hem dünyada, hem ahirette lanetlenecek" dedi.

Türk gazeteleri İstanbul’daki İngiliz hedeflere karşı girişilen saldırıyla ilgili olarak 18 kişinin göz altına alındığını duyurdu. Hükümet gazetelerde çıkan haberleri doğruladı.

Bir hafta içinde 60’a yakın kişinin ölümü, bine yakın kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan dört saldırının sorumluluğunu El Kaide terörist şebekesi ile buna bağlı olduğunu belirten bir Türk terör örgütü üstlendi. Aşırı eğilimli örgütün elemanları göz altına alınıyor.

Gerek başbakan, gerekse diğer Türk yetkililer soruşturmaları Türkiye’deki örgütün yabancı gruplarla bağlantısından hareketle Afganistan, Bosna ve Çeçenistan’a gitmiş bulunan kişiler üzerinde yoğunlaştırıyor. Dışaradan talimat alan bu kişilerin ülke içinde terörist gruplar oluşturduğu sanılıyor.

Öte yandan İstanbul, Ankara ve İzmir’de barış gösterileri düzenlendi. Sendikalar ve diğer sivil toplum örgütlerince düzenlenen bu gösterilerde İstanbul saldırıları kınandı.

Göstericilerden küçük bir bölümünün, Amerikan aleyhtarı sloganlar atarak Türkiye’nin batıyla yakın ilişkilerinin terörist saldırılar için sebep teşkil ettiğini öne sürdükleri görüldü.

İstanbul’daki bir yabancı dil okulunu yöneten Solmaz Ayarslan, Türkiye’nin vahşetle yıldırılamayacağını, terörizme karşı mücadeleden vaz geçirilemeyeceğini söyledi.

Ayarslan, “Bu faaliyetlerden dolayı İstanbul’da hayat sekteye uğratılamaz. Bunu size garanti edebilirim” şeklinde konuştu.

Öte yandan Amerika, İngiltere ve diğer bazı ülkeler, vatandaşlarını terörist tehditler yüzünden Türkiye’ye seyahat etmemeye çağırdı.

XS
SM
MD
LG