Erişilebilirlik

BM'den Terörü Kınama Kararı - 2003-11-21


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Türkiye'deki saldırıların ardından oy birliği ile saldırıları ve terörizmi sert dille kınayan bir kararı kabul etti.

Onbeş üyeli konsey, kararda terörizmin bu tür eylemlerle uluslararası barışı ve güvenliği tehdit ettiğini, bu nedenle saldırıların faillerinin bulunması, düzenleyenlerin, işbirliği yapanların ve mali destek sağlayanların ortaya çıkarılarak cezalandırılması için üye ülkeleri işbirliğine çağırdı.

BM Terörizmle Mücadele komitesi başkanlığını yapan Şili tarafından hazırlanarak Konseye sunulan karar, son derece açık bir dille her türlü terörist eylemin uluslararası barış ve güvenliğe tehdit olduğunu ifade etti.

Karar öncesinde yaptığı açıklamada BM Genel Sekreteri Kofi Annan'da saldırıları kınadı.

Bağdat'taki BM temsilciliğine yapılan benzer saldırı sonrasında 20 BM yetkilisini kaybeden ve bu nedenle Irak'tan BM Görevlilerini geri çekmek durumunda kalan Annan, Irak'ta demokrasinin yeniden kurulması yönündeki çalışmalarda aktif rol almak üzere uluslararası baskı altında.

Annan bu tür eylemlerin insanlık suçu olduğunu vurgulayan açıklamasında saldırılarda yakınlarını kaybedenlerle birlikte bütün Türkiye'ye ve İngiltere'ye başsağlığı diledi:

"Bugün hepimiz bu korkunç haberlerle uyandık yine, İstanbul'da yapılan saldırıları şiddetle kınıyorum, bu tür eylemleri gerçekleştirenler insan haklarını ihlal etmektedir."

BM'de sert tepkiye neden olan saldırılar üzerine Türkiye BM Daimi Temsilciliğine gün boyunca sabahın erken saatlerinden itibaren, diğer ülke BM temsilcilerinden başsağlığı telefonları yağdı.

Güvenlik Konseyi'nden saldırıları kınayan bir karar çıkarılması girişimi, BM kulisinde güvenlik konseyi üyeleri arasında yoğun bir diplomasiye neden oldu.

Türk diplomatlar karar metninde uluslararası terörizm ifadesi yerine "Her türlü faal terörizm" ifadesinin kullanılmasında ısrar ettiler.

XS
SM
MD
LG