Erişilebilirlik

'Sinagog Saldırılarının Beyni Suriye'ye Kaçtı' - 2003-11-19


İstanbul’da sinagog saldırılarını planlayan kişinin Suriye’ye kaçtığı bildiriliyor.

İsrail gazete ve televizyonlarında yer alan habere göre soruşturmayı yürüten Türk güvenlik yetkilileri, saldırıları planlayan ve sınırdan kaçan kişinin halen Suriye’de saklandığını belirledi. Türk yetkililer bu bilgiyi İsrail’in resmi temsilcilerine de iletti. Sözü edilen kişinin adı henüz açıklanmadı.

Bu arada İstanbul Valisi Muammer Güler, Cumartesi günkü sinagog saldırılarından sorumlu iki kişinin adlarının kesinleştiğini açıkladı.

Vali Güler, yapılan DNA testleri sonunda Mesut Çabuk ve Gökhan Elaltuntaş’ın intihar bombacıları olduğunun belirlendiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de dün sinagog saldırılarını düzenleyenlerin el Kaide ile ilişkisi olabileceğini açıklamıştı.

Gül, Associated Press Ajansına yaptığı açıklamada, sürdürülen soruşturmada sanıkların el Kaide ile aynı düşünce yapısını paylaştığının ortaya çıktığını belirtti.

Türk medyası, 25 kişinin öldüğü saldırıyı planlayıp uyguladığı öne sürülen dört kişinin adlarını ve fotoğraflarını yayınladı. Dördü de Türk vatandaşı olan bu kişilerin yerel İslamcı örgütlerin üyesi oldukları ve en az üçünün Pakistan’da eğitim gördüğü bildirildi.

XS
SM
MD
LG