Erişilebilirlik

Londra'da Bush Alarmı - 2003-11-18


ABD Başkanı George W. Bush’un bugün başlayacak resmi ziyareti için hazırlıklarını sürdüren Londra polisi, şimdiye dek görülmemiş çapta yoğun güvenlik önlemleri alıyor.

Bush’un dört gün sürecek ziyareti sırasında yaklaşık 14 bin polis görev yapacak. Ayrıca yüzlerce Gizli Servis ajanı da Bush’un korunması için görevlendirildi.

Fakat bütün bu önlemlere rağmen Bush karşıtı bir eylemci, polis kordonunu aşarak Başkanın Kraliçe Elizabet’in konuğu olarak kalacağı Buckingam Sarayının ön kapısına tırmanmayı başardı. Eylemci, altın kaplı kapıya asılı bir ABD bayrağını aşağı indirdi.

Polis yetkilileri, güvenlik önlemlerinin yaklaşık 9 milyon dolara mal olacağını tahmin ediyor. Londra Emniyet Müdürü John Stevens, alınan güvenlik önlemlerini “bu güne kadar görülmemiş” sözleriyle tanımladı.

Bu arada, Bush’un ziyaretiyle eş zamanlı olarak, yetkililerin El Kaide terör örgütünün muhtemel bir saldırısından çekindiği yönündeki haberler basına yansırken, İngiltere de terör tehlikesine karşı alarm düzeyini yükseltti.

Polisi uğraştıracak sorunlar arasında Bush karşıtı büyük sokak gösterileri de yer alıyor. Güvenlik güçleri, protestocuları Bush’dan uzak tutmak için yürüyüş güzergahlarını sınırlandırmayı planlıyor.

Bush’un ziyareti öncesinde bir grup işadamına konuşan İngiltere başbakanı Tony Blair, Amerikan başkanını İngiltere’ye davet etme kararını sonuna kadar savunduğunu söyledi. Blair şunları söyledi:

“Nerede olursa olsun terörizmi yenmek ve 21 inci yüzyılın başında gerçekten büyük bir tehdit oluşturduğuna inandığım terörizme karşı güvenlik içinde yaşayabilmek için Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte davranmak açısından ziyaretin zamanlamasının doğru olduğuna inanıyorum. Şimdi, geri değil ileri adım atma zamanıdır...”

Başbakan Blair bunları söylerken, merkezi Londra’da bulunan ‘Savaşı Durdurun Koalisyonu’ da, Blair’den Bush’u davet etmekten vazgeçmesini isteyen ve 100 bin kişinin imzaladığını açıkladıkları dilekçeleri başbakanlığa veriyordu.

Koalisyonun liderlerinden Lindsey German, Bush ve Blair’i protesto etmek için on binlerce kişinin gösterilere katılacağını söyledi.

“Son yıllarda dünyanın en istenmeyen savaşının ardından dünyanın en istenmeyen liderini davet etmenin gerçekçi olmadığını düşünüyorum. Ve bence, eğer Tony Blair’in biraz sağduyusu varsa, siyasi bir kriz istemiyorsa ve Londra’da sorun istemiyorsa, yapabileceği en kolay şey daveti iptal etmektir. Eğer bunu yapmazsa, büyük gösteriler olacak.”

Protesto eylemlerinin en büyüğü olması beklenen Perşembe günkü yürüyüş sırasında eylemciler, Nisan ayında Bağdat’ta devrilen Saddam Hüseyin heykeline sembolik bir gönderme yaparak Başkan Bush’un bir heykelini devirmeyi planlıyor.

Protestoların kendisini rahatsız etmeyeceğini belirten Başkan Bush ise, insanların böylesine özgürlüklere sahip olduğu bir ülkeyi ziyaret etmek için sabırsızlandığını söyledi.

XS
SM
MD
LG