Erişilebilirlik

Şevardnadze: "Görevimi Bırakmayacağım" - 2003-11-18


Parlamento seçimlerinde yolsuzluk yapıldığı iddialarıyla on binlerce kişinin sokaklara döküldüğü Gürcistan’da Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze halka seslendi ve süresi dolmadan görevi bırakmayacağını açıkladı. Şevardnadze’nin görev süresi 2005 Nisan ayında sona erecek.

Şevardnadze , seçimlerde yolsuzluk yapıldığı yönündeki iddiaların araştırılacağına dair söz vererek bunun için bakanlar ve savcılardan oluşacak bir komisyonun kurulacağını söyledi.

Gürcistan Devlet Başkanı haftalık radyo konuşmasında, halka seslendiği sırada, başkent Tiflis sokaklarında yine protesto gösterileri düzenleniyordu. Muhaliflerin başlattığı sivil itaatsizlik eylemlerine katılanlar başkent sokaklarını kısa bir süre trafiğe kapattı ve Şevardnadze’nin konuşması sırasında araçların kornalarına bastı.

Muhalefet partileri, seçimlerin yenilenmesini ve Şevarnadze’nin istifasını istiyor. Eylemlerinde şiddete başvurmayacaklarını belirten muhalefet partileri, her şeyin anayasaya uygun olarak yapılacağını duyurdu.

Gürcistan’da 2 Kasım’da yapılan parlamento seçimlerinden bu yana ülkede muhalefet partileri tarafından gösteriler düzenleniyor.

Muhalefet lideri Mikhail Saakashvili, gazetecilere, bu hafta içinde Şevarnadze’nin istifasını isteyecekleri yeni bir protesto eylemi yapacaklarını açıkladı.

XS
SM
MD
LG