Erişilebilirlik

Uluslararası Enerji Dairesi'nden Uyarı  - 2003-11-18


Merkezi Paris’te bulunan araştırma kuruluşu Uluslararası Enerji Dairesi, dünyadaki petrol ve doğal gaz üretimini bugünkü seviyesinde tutabilmek için, önümüzdeki otuz yıl içinde dört milyar dolarlık yatırım yapılması gerektiğini açıkladı.

Uluslararası Enerji Dairesi, enerji yatırımlarıyla ilgili açıkladığı raporunu hükümetler için bir uyarı olarak nitelendirdi.

Raporun sonuç bölümünde, önümüzdeki yıllarda enerji talebinin yüzde 67 oranında artacağı ancak enerji arzının aynı oranda artmasının beklenmediği vurgulanıyor. Bunun sonucunda da enerji maliyetlerinin artacağı ve ekonomik büyümenin yavaşlayacağı belirtiliyor.

Uluslar arası Enerji Dairesi, petrol ve doğal gaz üretimini artırmak için doğrudan yabancı yatırımların büyük bir önem taşıdığını kaydediyor. Daire raporunda, halen dünya petrol üretiminin yüzde 65’inin yabancı yatırım olmadan gerçekleştiği vurgulanıyor.

Raporda, petrol ve doğal gaz üretiminde Kuveyt, Meksika ve Suudi Arabistan’ın yabancı yatırımcılara kapalı olduğu, Çin, Rusya ve İran’ın da yabancı yatırımları teşvik etmediği ifade ediliyor.

Uluslararası Enerji Dairesi başkanı Claude Mandill, Meksika örneğini vererek bu ülkede sadece mevcut petrol üretimini sürdürebilmek için 77 milyar dolarlık yatırım gerektiğinin altını çiziyor. Mandill, Meksika’daki doğal gaz üretimi için de yaklaşık aynı miktarda yatırıma ihtiyaç olduğunu vurguluyor;

“Meksika’daki doğal gaz sektörünün toplam 64 milyar dolarlık yatırıma ihtiyacı var, yani her yıl 2 nokta bir milyar dolarlık yatırım gerekiyor. Bu yatırımın yüzde 70’i, araştırma ve üretim için gerekli. Ve Meksika’nın bu miktarda bir parayı bulmak için yabancı yatırıma ihtiyacı olacak.”

Mandill, bu açıklamayı geçen hafta Washington’da Uluslar arası Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin düzenlediği bir enerji forumunda yaptı. Meksika’nın reformcu devlet başkanı Vincente Fox’un devlet mülkiyetindeki petrol şirketinin verimliliğini artırma ve petrol ve doğal gaz sektöründeki yabanı yatırım yasağını kaldırma girişimleri ise şimdilik fazla başarılı olamadı.

OPEC üyesi olmayan Meksika, günde üç milyon varilden fazla petrol üretiyor ve büyük bir kısmı Amerika’ya olmak üzere bu üretimin yarısını da ihraç ediyor.

XS
SM
MD
LG