Erişilebilirlik

İsrail Başbakanı: 'Terör Sınır Tanımaz'  - 2003-11-16


İsrail Başbakanı Ariel Şaron dün İstanbul’da iki sinagogun bombalanması konusunda “terör sınır tanımaz” dedi. Şaron, 23 kişinin ölümüne, 300 kadar kişinin de yaralanmasına sebep olan saldırının sorumlularını Türk yetkililerin, yakalayıp tutuklayacağına inandığını kaydetti.

İsrail Başbakanı Ariel Şaron İstanbul’da iki sinagoga düzenlenen bombalı saldırının, terörizmin din ve ırk ayırımı yapmadığını kanıtladığını söyledi.

Şaron bu tür saldırıların “masum insanları katletmek yoluyla korku ve terör tohumları ektiğini” belirtti.

Şaron ayrıca İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom’u, Türk liderler ve Musevi cemaatinin üyeleriyle buluşup güvenliği artırma yollarını görüşmek üzere İstanbul’a gönderdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Danny Shek, saldırıların, ülkelerin terörle savaşma yolunda bir araya gelip ortak bir cephe oluşturmaları gerektiğini gösterdiğini söyledi.

"Kutsal günde dua eden insanların bulunduğu iki ibadet yerine aynı anda saldırı düzenlenmesinden daha trajik ve zalim bir şey olamaz. Bu olayın uluslararası topluma gönderdiği mesaj, hiçbir ülkenin terörizm karşısında güvende olmadığı ve ülkelerin teröre karşı savaşa katılmama gibi bir hata yapamayacağı yönündedir."

Bazı gözlemciler bombalı saldırıların Musevileri laik ve Müslüman bir ülke olan ve İsrail’le güçlü askeri bağları bulunan Türkiye’den dışarı sürmek olduğunu düşünüyor.

Fakat İstanbul’daki Musevi liderlerden biri olan Avi Al Kaş İsrail Radyosu’na yaptığı açıklamada Türkiye’deki Musevilerin terör nedeniyle ülke dışına kaçmak gibi bir niyeti olmadığını söyledi.

"Sinagoglarımızda yeniden dua etmeye başlayacağız. Cenaze törenleri aynı yerde, aynı sinagogda yapılacak. Terörün buradaki iyi ilişkileri ve arkadaşlıkları etkilemesine izin veremeyiz. Buradaki Musevi azınlığı olarak her türlü hakka ve özgürlüğe sahibiz. İlişkilerin bozulacağını sanmıyorum."

İsrail istihbarat örgütleri Mossad ve Şin Bet’in yetkilileri, soruşturmalara katkıda bulunmak amacıyla İstanbul’a gitti.

İsrail Başbakanı Ariel Şaron Türk yetkililerin saldırıları düzenleyenleri yakalayacağına ve bu kişileri yargı önüne çıkaracağına inandığını belirtti.

XS
SM
MD
LG