Erişilebilirlik

Schröder'den Erdoğan'a Üzüntü Mesajı  - 2003-11-16


İstanbul’da iki sinagoga düzenlenen saldırılar hem Alman kamuoyunda hem de medyada geniş yankı buldu. Başbakan Gerhard Schröder, Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği yazılı mesajla olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Schröder mesajında elem verici haberi öğrendiğini, Türk halkının ve olayda yakınlarını kaybedenlerin acısını paylaştığını dile getirdi.

Öte yandan cumartesi gecesi Berlin Yahudi Müzesi’ndeki bir açılışa katılan Federal İçişleri Bakanı Otto Schily, İstanbul’daki saldrıların ardından Almanya’da güvenlik önlemleri arttırılacak mı sorusuna şu yanıtı verdi:

"Güvenlik birimlerinin olay sonrasında yaptiklari degerlendirmeye göre böyle bir şeye ihtiyaç yoktur. Ancak Almanya’nın bu tür saldırılara hedef olabilecek bir bölge olduğu da unutulmamalidir."

Gerek özel televizyonlarda gerekse Alman Devlet Televizyonu ARD ve ZDF de haber ayrıntılarla yer aldı. Özellikle devlet televizyonları, İstanbul muhabirleri ile canlı bağlantılar kurdular.

Muhabirler olayın detaylarını ve daha önce yaşanan saldırıları aktarırlarken, Türkiye’nin hiç bir zaman Yahudi aleyhtarı bir ülke olmadığını vurguladılar.

Berliner Morgenpost gazetesi birinci sayfasrndan duyurduğu haberde "İstanbul’da Barbar Saldırı“ başlığını kullandı ve resmi kaynaklardan aldığı bilgiler dogrultusunda ölü ve yaralı sayısını verdi.

İstanbul’da yaklaşık 25 bin Yahudi’nin yaşadığına dikkat çeken gazete, Neve Salom Sinagogu önünde meydana gelen patlamanın ardından 2 metre genişliğinde ve 50 santim derinliğinde bir çukur açıldığına da duyurdu okurlarina.

Bild am Sonntag gazetesi "İstanbul’da Kan Gölü“ başlığıyla işledigi haberde, saldırıda oğlunu kaybeden Ali Coşkun’un bir fotoğrafına yer verdi. Gazete Türk medyasını kaynak göstererek, olay sonrasında ikisi kadın üç kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Terör korkusunun sadece Türkiye’de değil Almanya’da da hakim olduğunu vurgulayan haber, terörün sonu gelecek mi sorusunu sordu.

Tages Spiegel gazetesi ise eylemin yılın en büyük politik saldırısı olduğunu ve polisin El Kaide’den şüphenlendiğini duyurdu. Olayın Üsame Bin Ladin'le ilgisi olabiceğine dikkat çeken gazete, Türkiye’nin Afganistan’da Amerika’nın yanında savaştığını, İsrail'le iyi ilişki içinde olduğunu ve batıya dönük bir islami ülke olmasını bu teze gerekçe olarak gösterdi.

Franfurter Algemeine gazetesi, İsrail Dışişleri Bakanı Şalom’un "Avrupa İsrail’in tutumunu eleştiyor, bu da İstanbul’da yaşandığı gibi terörü teşvik ediyor," yorumuna yer verdi.

Welt am Sonntag gazetesiyse, "Herşeye rağmen iyi bir seyirde bulunan Amerika-Türkiye ilişkileri ve 1996 yılında İsrail'le Türkiye arasında imzalanan askeri işbirliği anlaşması kökten dincileri rahatsız ediyor" yorumunda bulundu.

XS
SM
MD
LG