Erişilebilirlik

İstanbul’da Bombalı Saldırılar: En Az 20 Ölü - 2003-11-15


Beyoğlu’nda Türkiye’deki en büyük sinagog olan Neve Şalom Sinagogu’yla Şişli’deki Bet Yaakov Sinagou önünde, Musevilerin Cumartesi ibadeti sırasında çok yakın aralıkla patlayan bombalar en az 20 kişinin ölümüne, 200’den fazla kişinin de yaralanmasına yolaçtı. Ölü ve yaralı sayısının artmasından korkuluyor.

Otomobillere yerleştirilmiş bombaların patlatılmasıyla girişilen saldırılarda El Kaide’nin parmağı olduğu sanılırken Anadolu Ajansı’na telefon eden bir kişinin saldırıları İslamcı Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (IBDA-C) adına üstlendiği bildiriliyor.

Televizyon yayınlarında iki sinagogun dışarıdan ağır hasara uğradığı, her iki sokaktaki birçok bina ve işyeriyle çok sayıda otomobilin enkaz halinde olduğu ve çok sayıda yaralı olduğu görülüyor. Neve Şalom Sinagogu 1986 yılında da Filistinliler olduğu sanılan silahlı kişilerin saldırısına uğramış, sinagogda ibadet etmekte olan 22 kişi ölmüş, 6 kişi de yaralanmıştı. 1992 yılında da Hizbullah grubu aynı sinagoga saldırmış ancak yaralanan olmamıştı.

Bugünkü saldırı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kınandı.

Kudüs’te, İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada İstanbul’daki saldırı “terörist saldırı” olarak nitelendi ve kınandı.

XS
SM
MD
LG