Erişilebilirlik

ABD: 'PKK Hala Terör Örgütü' - 2003-11-15


Amerika'nın, bu hafta kendini feshettiğini ve Kürdistan Halk Kongresi adını aldığını açıklayan PKK / KADEK örgütünü hala bir terör örgütü olarak kabul ettiği açıklandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli yaptığı yazılı açıklamada örgütün, adını değiştirmek suretiyle terörist eylemlerinin sorumluluğundan kurtulmaya çalıştığını bildirdi.

Sözcü, örgütün son günlerde Türkiye içinde saldırılar düzenleyip Irak'ta Amerikan kuvvetleriyle çatışmaya girerek "terörist niteliğini kanıtladığını" belirtti.

PKK / KADEK örgütü, Salı günü yaptığı açıklamayla Kürtlerin hakları konusunda görüşmeler yoluyla mücadele etmek amacıyla demokratik nitelikli bir örgüt haline geleceğini duyurmuştu. Örgütün bu kararı Kuzey Irak'ta yaptığı bir toplantıda aldığı belirtilmişti. Açıklamada ayrıntılı bilgi verilmemiş ancak örgütün askeri kanadının dağıtılmayacağı kaydedilmişti.

Türk hükümeti yetkilileri bu değişikliğin göstermelik olduğunu ve ciddiye alınamayacağını belirtmişti. PKK örgütü geçen yıl adını KADEK (Kürdistan Özgürlük ve Demokrasi Kongresi) olarak değiştirmişti.

XS
SM
MD
LG