Erişilebilirlik

Riyad'da 5 Ölü - 2003-11-09


Suudi Arabistan yetkilileri başkent Riyad'ın yabancı Araplar ve batılıların oturduğu Muhaya kesiminde dün gece girişilen terörist saldırıdan El Kaide örgütünü sorumlu tutuyor.

Arap televizyonları olayla ilgili haberlerinde ölü sayısını farklı olarak bildirirken yetkililer en az 5 ölü ve 80 yaralı olduğunu söylüyor. Bombalı saldırıya uğrayan ve ağır hasar gören mahallede yangının saatlerce sürdüğü ve ölü sayısının artabileceği bildiriliyor.

Saldırıya uğrayan Muhaya sitesinde yaklaşık 200 ev bulunuyor. Suudi yetkililer, sitedeki koruma görevlilerinden Sudan ve Hindistan vatandaşı olan ikisinin öldüğünü doğruladı. Bir Amerikalı diplomat da bir Amerikan vatandaşının yaralandığını, bir diğerinin de kayıp olduğunu bildirdi. Görgü tanıkları önce silah sesleri duyulduğunu, bunu çok şiddetli bir patlamayla daha hafif iki patlamanın izlediğini söyledi.

Saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı ancak Suudi Arabistan yetkilileri, bomba yüklü bir otomobille girişilen intihar saldırısından El Kaide terör şebekesinin sorumlu olduğunu bildirdi.

Riyad'da altı ay önce de batılıların oturduğu bir siteye benzeri bir saldırı düzenlenmişti. Yine El Kaide tarafından düzenlendiği bildirilen ilk saldırıdan sonra radikal İslamcı yüzlerce militan tutuklandı.

Bu son saldırıdan bir gün önce Riyad'daki Amerikan büyükelçiliği ile Dahran ve Cidde kentlerindeki konsolosluklar, terörist saldırı tehlikesi nedeniyle geçici olarak kapatılmıştı.

XS
SM
MD
LG