Erişilebilirlik

İsrail Mahkum Değişimini Kabul Etti - 2003-11-09


İsrail medyasında bugün çıkan haberlere göre, Bakanlar Kurulu Lübnanlı Hizbullah örgütüyle yapılacak mahkum değiş-tokuşunu 11’e karşı 12 oyla kabul etti.

Anlaşmaya göre, 3 yıl önce Hizbullah tarafından kaçırılan İsrailli işadamı Elhanan Tannenbaum’a karşılık, İsrail 400’den fazla Lübnan ve Filistinli mahkumu serbest bırakacak. Alman arabulucuların da yardımıyla hazırlanan anlaşma Hizbullah tarafından kaçırılan ve öldürülen 3 İsrailli askerin naaşının da iadesini öngörüyor.

Başbakan Ariel Şaron, kabinesinden İsrail’i yok etmeyi amaçlayan ve Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın da terörist olarak ilan ettiği Hizbullah örgütüyle tutukluların değiş-tokuşu konusunu onaylamasını istemişti. Kabinedeki bazı bakanlar, başka tutukluların serbest bırakılmasını garantilemek için Hizbullah’ı daha fazla adam kaçırma olayına teşvik edeceği gerekçesiyle bu anlaşmaya karşı çıkıyordu. Fakat Şaron, anlaşmanın geri çevrilmesinin, işadamı Tennenbaum’un Hizbullah tarafından öldürülmesi demek olduğunu belirtti.

Lübnan üzerinde 1986’da vurulan ve o zamandan beri kayıp olan İsrailli havacı yüzbaşı Ron Arad’ın ailesi de Şaron’dan, Arad’ın nerede olduğu konusunda Hizbullah’dan bilgi edinmesini istiyor. Ayrıca, Hizbullah lideri Şeyh Hasan’ın dün yaptığı bir açıklamada anlaşmaya Lübnanlı Sami Kuntar’ın da dahil edilmesini istemesiyle durum daha karmaşık hale geldi. Sami Kuntar, 1979’da İsrailli sivillere yönelik düzenlediği terörist saldırılardan dolayı İsrail’de tutuklu bulunuyor. Fakat İsrail bugün Kuntar’ın serbest bırakılmayacağını açıkladı.

XS
SM
MD
LG