Erişilebilirlik

'Amerika Ortadoğu'da Güç Bir Görev Üstlendi' - 2003-11-07


Başkan Bush Irak’ın yeniden yapılandırılması ve Ortadoğu’ya barış getirilmesi taahhütlerine bağlılığını tekrarladı ve bu konuda Amerika’nın kararlılığının kesin olduğunu söyledi. Başkan Bush, özgürlük ve demokrasinin uğrunda ölmeye değer olduğunu da vurguladı.

Başkan’ın dün yaptığı konuşma Amerika’nın Irak’taki amaçlarını yinelemenin oldukça ötesindeydi. Başkan, Ortadoğuya barış getirme ve Irak’ın yeniden inşa çabalarını soğuk savaş yıllarındaki komünizm ile mücadeleye benzetti. Başkan, Amerikan’ın ve diğer ülkelerin, Ortadoğu’daki diktatörlere yıllardır süren desteğinin de bir tehlikeli yanlış olduğunu düşündüren sözler söyledi.

Başkan Bush, bölgenin şu anda, ilerleme ve barış, ya da terör ve şiddet arasında bir dönüm noktasında olduğunu belirtti. Başkan dün 87 milyar Dolarlık, Irak ve Afganistan yardım paketini imzalarken, üstlendikleri görevin bir irade sınavı olduğunu vurguladı ve bu işin oldukça güç ancak çaba göstermeye de değer olacağını belirtti.

"Özgür Irak ve Afganistan’ın kurulması Ortadoğu tarihinde bir nehrin önüne kurulan barajınki gibi bir etki yapar. Benzer küresel demokratik devrimler Avrupa’yı, Latin Amerika’yı Afrika’nın ve Asya’nın önemli bir bölümünü değiştirmiştir."

Bu arada Başkan Bush’a yönelik eleştiriler de devam ediyor. Demokratların yanı sıra Başkan’ın kendi partisinin önde gelen isimleri de bu eleştirilere katılıyor. Senatör John McCain, Irak’taki durumu bir savunma savaşına benzetiyor ve bölgede daha fazla askere ihtiyaç olduğunu savunuyor. McCain’in görüşlerinin tartışılmaya değer olduğunu belirten savunma bakan yardımcısı Paul Wolfowitz de komutanlardan kendisine bu yönde bir ihtiyacın belirtilmediğini söylüyor.

Amerika, şu anda bölgede uzun bir süredir görev yapan askerlerini yenileriyle değiştirmeye hazırlanıyor.

XS
SM
MD
LG