Erişilebilirlik

ABD: AB Raporu Olumlu - 2003-11-06


Amerika Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği’nin Türkiye’yle ilgili raporunu olumlu karşıladıklarını açıkladı.

Bakanlık Sözcüsü Adam Ereli olağan basın brifingi sırasında bir soru üzerine “Biz Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girme arzusunu ve özellikle Aralık 2004’de yapılacak Birlik zirvesinde kendisine üyelik görüşmeleri için tarih verilmesi yolundaki girişimlerini kuvvetle destekliyoruz” dedi.

Avrupa Komisyonu tarafından dün açıklanan raporun Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin üyelik görüşmeleri için öngördüğü koşulları yerine getirme konusunda sağladığı ilerlemeyi yansıttığını belirten Amerikalı Sözcü, raporu bu açıdan olumlu ve objektif bulduklarını söyledi. Adam Ereli, bu nedenle Türkiye’yi kutladıklarını ve reform yasalarını uygulamaya devam etmesini arzu ettiklerini bildirdi.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin Birliğe girme çabasıyla Kıbrıs sorununun çözümü arasında bağlantı kurması konusunda ise sözcü, Amerika’nın da 1 Mayıs 2004’e kadar Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın planı esas alınarak Kıbrıs sorununa çözüm bulunması gerektiğine inandığını hatırlattı.

Amerika’nın Kıbrıs Özel Koordinatörü Büyükelçi Tom Weston’ın, geçen hafta, Kıbrıs’ta, taraflarla yaptığı görüşmelerin olumlu geçtiğini belirten Sözcü, Weston’ın önümüzdeki haftalarda yeniden adaya gideceğini bildirdi. Ereli, Weston’ın, Kıbrıs Türk tarafında 14 Aralık’ta yapılacak meclis seçiminden sonra çِözüm yolunda bir hareketlenme olacağına inandığını söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsüne, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu’nun Amerikan medyasında geniş yankı bulan, Irak konusundaki son açıklamaları hakkında da sorular soruldu.

Loğoğlu, Amerika’nın, Irak’a Türk askerlerinin gidişi konusunda Irak Yönetim Konseyi’ni ikna etmesi gerektiğini söylemişti. Dışişleri Sözcüsü Adam Ereli, Amerika’nın, Türk kuvvetlerinin Irak’ta güvenliğin sağlanması yönünde görev yapabilmesi için ilgili bütün taraflar nezdinde girişimde bulunduğunu bildirdi.

XS
SM
MD
LG