Erişilebilirlik

'En Büyük Tehdit İsrail' - 2003-11-02


Avrupa’da yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre, Avrupalıların yarıdan fazlası İsrail’in dünya barışına, İran ve Kuzey Kore’den daha fazla tehdit oluşturduğunu düşünüyor.

Araştırmaya katılan Avrupalıların yaklaşık yüzde 60’ı, dünya barışına en büyük tehdidi İsrail’in oluşturduğunu düşünüyor.

Fransa’da yayınlanan Le Monde gazetesine göre, dünya barışına tehdit oluşturan ülkeler listesinde Amerika da, Kuzey Kore, İran, Irak ve Afganistan’dan sonra altıncı sırada geliyor.

Avrupa Birliği ülkelerinden 7 bin 500 kişiyi kapsayan ve Ekim ayında yapılan araştırma, resmi olarak yarın Avrupa Komisyonu tarafından açıklanacak.

Brüksel’deki Komisyon sözcüsü, araştırmada, dünya barışının yanı sıra, diğer pek çok konunun da ele alındığını söyledi.

Kamuoyu araştırmasının bulguları özellikle Irak savaşı konusunda Avrupa ile Amerika arasındaki görüş ayrılıklarını da ortaya koyuyor. Hükümetin, Washington’un yanında yer aldığı İspanya’da bile halkın çoğu savaşa karşı.

“Eurobarometer” adındaki yeni bir araştırma, Avrupalıların üçte ikisinin hala savaşa karşı olduğunu gösteriyor.

Ayrıca halkın yüzde 58’i, Irak’ta savaş sonrası yeniden yapılanmanın Amerika değil, Birleşmiş Milletler tarafından gözetilmesi gerektiğini düşünüyor.

Araştırmada yer alan Avrupalıların yarıdan fazlası, Irak’a Avrupa’dan barış gücü gönderilmesine karşı... Avrupalıların yaklaşık üçte ikisiyse, Irak’ta yeniden yapılanmanın masraflarını Washington’un karşılamasını istiyor.

Ancak Avrupa halkının yüzde 80’i, Avrupa’nın Irak’a yaptığı insani yardımı arttırmasını da istiyor.

“Eurobarometer” araştırmasının sonuçlarının bir kısmı Ekim ayının sonunda, Madrid’de yapılan Irak’a yardım sağlayacak ülkeler zirvesinin ardından açıklanmıştı. Ancak araştırmanın o zaman açıklanan bölümünde, hangi ülkelerin dünya barışına tehdit oluşturduğu bulgusu yer almıyordu.

Avrupalı yetkililer, açıklamadaki gecikmenin siyasi değil, teknik nedenlere bağlı olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG