Erişilebilirlik

Kalifornia'da Yangın Hız Kesti - 2003-11-01


Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde orman yangınları azalmasına rağmen yer yer devam ediyor. Yangınların çoğunun kontrol altına alınabilmesinde binlerce itfaiyecinin olağanüstü çabaları kadar yağışlar ve nemli havanın da etkisi oldu.

Güneyde Los Angeles kentiyle, Meksika sınırı arasında birçok yerde birden çıkan yangınlarda 20 kişi öldü, 2 BİN 800 ev yandı, 280 bin hektarlık yeşil alanda milyonlarca ağaç kömür oldu.

En az 2 milyar Dolarlık zarara yol açan yangınlar, Kaliforniya’nın şimdiye kadar karşı karşıya kaldığı en büyük doğal afetlerden biri olarak niteleniyor. Kaliforniya valisi Gray Davis, Los Angeles yakınlarında Claremont’ta, evleri yanan kişilerle yaptığı toplantıda, hem eyalet hem de federal hükümetin mali yardıma hazır olduğunu açıkladı ve devamla şöyle dedi:

”Evleriniz yitirdiniz ama umutlarınızı yitirmenizi istemiyoruz. Tekrar kendi ayaklarınız üzerinde durabilmeniz için en azından para yardımı yapabiliriz.

Kaliforniya’da bu ay başında erken seçim yapılmış ve seçimi ünlü aktör Arnold Schwarzenegger kazanmıştı. Schwarzenegger görevi henüz devralmadı ancak seçim kampanyası sırasında sık sık çatışan iki politikacı yangın zedelere yardımcı olabilmek için işbirliği yapıyor. Bir çok kez yangın bölgelerini ziyaret eden yeni vali Schwarzenegger itfaiyecilerle tanışmaktan onur duyduğunu söyledi ve yangın söndürme çabalarından övgüyle söz etti. Vali Schwarzenegger şöyle dedi:

”Benim için özel bir andı. Çünkü hepsi bir kahraman. Başkalarının yaşamını, evini barkını kurtarmak için hayatlarını tehlikeye atan, ölümü göze almaktan kaçınmayan insanlar bunlar. Ben filmlerde kahraman rolleri oynuyorum, bu kişiler ise gerçek kahraman.”

Önümüzdeki saatlerde yangınların devam ettiği bazı dağlara kar yağması bekleniyor. Eğer yağarsa, bazıları birkaç yüz nüfuslu dağ köyleri yanmaktan kurtulacak.

Bu arada Beyaz Saray, Başkan Bush’un, Salı günü, yangın bölgelerini ziyaret edeceğini bildirdi.

XS
SM
MD
LG