Erişilebilirlik

'Irak'a Türk Askeri Görüşmeleri Sürüyor'  - 2003-10-31


Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher, Türkiye’den Irak’a asker gitmesi konusunda Washington’un hem Türk hükümetiyle hem de Irak Geçici Yönetim Konseyi ile görüşmelere devam ettiğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı’nın dünkü basın brifinginde Boucher’a, Türkiye’de çıkan haberlere göre Türk hükümetinin “konunun kapandığı” yönünde görüş bildirdiği aktarıldı. Bunun üzerine Boucher şöyle dedi:

“Kimin ne söylediğini bilmiyorum. Bu konuda bizim bulunduğumuz nokta, hala konu üzerinde çalıştığımızdır. Türk hükümetiyle, başbakanla ve bakanlarla görüşmelerimiz sürüyor. Aynı zamanda Irak Geçici yönetim Konseyi dahil Iraklılarla da görüşmelerimiz sürüyor.”

Irak’taki Geçici Koalisyon Yönetimi’nin Amerikalı Başkanı Büyükelçi Paul Bremer’in, Türklerin Irak’ı geçmişte koloni yönetimiyle idare ettiği yolundaki sözleri üzerine de yorum yapması istenen Boucher şunları söyledi:

“Bu konuda Büyükelçi Bremer istiyorsa kendisi konuşur. Ancak Bremer, Irak’ta Türk ordusunun bulunmasını bir koloni gücüne benzetmedi. Pozisyonumuzu değiştirmedik. Bremer’in söylediği gibi, Türkiye’nin Irak’ta istikrara önemli katkısı olacağını düşünüyoruz. Bu konuda bütün taraflar için tatmin edici bir anlaşmaya varmayı umuyoruz.”

Görüşmelerin nasıl gittiği ve hangi konuların tartışmalı olduğuna sorusuna yanıt olarak da Boucher, Yönetim Konseyi’nin komşu ülkelerden Irak’a gelecek, özellikle de Türkiye’den gönderilmesi düşünülen kuvvetlere karşı olduğunu söyledi.

Bazı endişelerin Irak’ta yabancı asker bulunmasına yönelik olarak genel, bazılarının da belirli ayarlamalar açısından özel kaygı yarattığını söyleyen sözcü, bu konuların hem Iraklılarla hem de Türklerle görüşüldüğünü kaydetti.

XS
SM
MD
LG