Erişilebilirlik

California Yangınlarında 20 Kişi Öldü - 2003-10-30


Amerika’nın California eyaletinde çıkan ve daha sonra Meksika’ya da sıçrayan orman yangınları, havanın soğumasıyla hızını azalttı. Ancak yangınlar can almaya devam ediyor. 21 Ekim'de başlayan yangınların çoğunun kundaklama sonucu çıktığı bildiriliyor.

Güneyde Los Angeles kentiyle, Meksika sınırı arasında birçok yerde birden çıkan yangınlarda 250 binden fazla hektarlık yeşil alan tamamen kül oldu. Milyonlarca ağacın yandığı belirtiliyor.

Eyalet yetkilileri, bölgede en az 15 ayrı noktada devam eden büyük orman yangınlarını söndürmek için çalışan itfaiye görevlilerinden birisinin yaşamını yitirdiğini, ölenlerin sayısının en az 20’ye yükseldiğini söylediler.

Yetkililer, yangının Meksika sınırına ulaştığına dikkat çekerek, bölgenin Amerika’ya kaçak girmeye çalışanlarca kullanıldığını ve yangın felaketinde yaşamını yitirenlerin sayısının artabileceğini belirtiyorlar.

California’nın yeni seçilen valisi Arnold Schwarzenegger, Washington’a yaptığı ziyarette, yangından etkilenen bölgelerde hasarın telafi edilebilmesi için federal yardım istedi.

Schwarzenegger, talep ettiği maddî yardımla yangında evlerini ve işyerlerini kaybedenlerin yaşamlarını yeniden kurmalarına destek olunacağını söyledi.

XS
SM
MD
LG