Erişilebilirlik

Cumhuriyet'in 80'inci Yılında Türban Tartışması - 2003-10-29


Türkiye, modern bir devlet olarak doğuşunu simgeleyen Cumhuriyet Bayramı’nı resmi geçitler, bayraklar, bandolar ve fener alaylarıyla tüm ülkede büyük coşkuyla kutladı. Ancak Türk milletinin bu en büyük bayramında, resmi törenlerde, binalarda ve okullarda başörtüsü tartışması bir kez daha ortaya çıktı.

Amerika'nın Sesi Ankara muhabiri Amberin Zaman’ın haberinden aktarıyoruz:

Laikliğin katı savunucusu olduklarını söyleyen ve giderek küçülmekte olan grubu, dini kuralları yerine getiren gruplarla karşı karşıya getiren kriz, Cumhurbaşkanlığının, geleneksel resmikabule, başörtüsü takan milletvekili eşlerini davet etmemesiyle başladı.

Dinci bir kökenden gelen AK partisi milletvekillerinden bazıları öfkeye kapılıp, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in davranışını demokrasiye aykırı ve bölücü diye niteleyerek resmi kabulü boykot etme tehdidinde bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gerginliği yumuşatmaya çalışarak milletvekillerinden Çankaya’daki törene katılmalarını istedi.

Merkezi New York’taki İnsan Hakları Gözlem Örgütü’nün Başkanı Başkanı Kenneth Roth, Cumhurbaşkanı Sezer’in davranışını kadın eşitliğine aykırı bulduğunu söylüyor.

"Cumhurbaşkanı Sezer’in kadın eşitliğini vurgulama konusundaki bir fırsatı kaçırdığını düşünüyorum. Çünkü AK Partililer parlamenter eşlerinin davet edilememesini protesto ederken, sadece dini özgürlükleri, dini bir kıyafet giyme serbestliğini değil, ayını zamanda da kadın eşitliğini savunuyordu. Bu parlamenterler, eşlerinin davet edilmemesini, kadınlara karşı ayırımcılık olduğunu söylediler. Sezer’in “AK Parti’nin kadın eşitliğine gösterdiği hassasiyeti memnuniyetle karşılıyorum, kadınların da tıpkı erkekler gibi neyi istiyorlarsa giyip gelmelerinde bir sakınca görmüyorum” diyebilmiş olmasını isterdim."

Kenneth Roth’un başkanı olduğu İnsan Hakları Gözlem Örgütü Türkiye’deki başörtüsü meselesiyle ilgili bir rapor yayınlamaya hazırlanıyor. Türk kadını öteki müslüman ülkelerin çoğunda bulunmayan haklardan yararlanabiliyor. Bu hakların temelinde Cumhuriyetin kurucusu Kemal Atatürk’ün 1934 yılında kadınlara oy hakkı tanıması, peçeyi kaldırması, kadın eğitimine ve çalışmasına önem vermesi yatıyor.

Atatürk peçeyi sadece kadınlara baskının değil şeriatın da simgesi olarak görmüştü."

XS
SM
MD
LG