Erişilebilirlik

Irak’ta 2 ABD Askeri Daha Öldürüldü - 2003-10-29


Irak’ın başkenti Bağdat’ın kuzeyindeki Balad kentinde düzenlenen saldırıda 2 ABD askeri öldü, bir asker de yaralandı.

ABD ordusundan yapılan açıklamada, Abrams tipi bir tankta bulunan, 4’üncü Piyade Tümeni’ne bağlı askerlerin, Bağdat’ın 70 km kuzeyindeki Balad kentinde saldırıya uğradığı ve 2 ABD askerinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Öte yandan Bağdat'ın güneyinde Polonya'lıların komutasındaki yabancı güçlerin denetimindeki bölgede, kurulan bir pusuda yedi Ukrayna'lı asker yaralandı.

Bir askeri sözcü, Ukrayna birliklerine ait iki zırhlı aracın Suwayrah kasabası yakınlarında mayına çarptığını, araçlarından fırlayan askerlerin üzerine ateş açıldığını söyledi.

Musul kentinde ise bir polis karakoluna düzenlenen saldırıda en az iki sivilin öldüğü ve yaralananlar olduğu bildirildi.

Tıkrit ve Kerkük'te de Amerikan askerlerine yönelik saldırılar düzenlendiği bildiriliyor.

Dün Bağdat'ın batısındaki Felluce kasabasında, bir arabaya yerleştirilen bombaların patlaması sonucu, en az 6 kişi ölmüştü.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush, saldırılardan Saddam Hüseyin yandaşlarını ve Irak'taki yabancı savaşçıları sorumlu tuttu ve süregiden saldırıların ülkesini sindiremeyeceğini söyledi.

Pekçok cephede ilerleme sağlandığını vurgulayan Bush, hızla artan şiddetin Irak'ın halen tehlikeli bir yer olduğunu gösterdiğini kabul etti.

XS
SM
MD
LG