Erişilebilirlik

Dünyanın Büyük Gücü 'Meşin Yuvarlak' - 2003-10-29


Futbol denince akla, sadece iki takımın yeşil sahada 90 dakikalık mücadelesi ve birinin galip ötekinin mağlup olmasıyla sonuçlanan bir spor olayı gelmiyor.

Futbol, bundan da öte, sosyal, ekonomik, siyasi, diplomatik ve hatta eğitim boyutları olan kültürel bir olay.

Önemli bir maç söz konusu olduğunda futbol, okulları tatil ettiren, parlamento ve hükümet üyelerini, sınırların bile ötesindeki tribünlere çekebilen, büyük bir güce sahip.

Birleştirici ve bölücü etkileriyle bu sosyal olay, maç sahalarında, televizyon ekranlarının karşısında insanları biraraya getirdiği gibi, onlara günlerce konuşulacak bir konu da veriyor.

Futbol; özel yaşamlarını izlemeye bayıldığımız oyuncuları starları, şu veya bu takımı tutan grupları, taraftarları, hastalarını, yorumcu ve yazarlarını yaratıyor.

Futbolcu ve sahne sanatçıları arasındaki beraberlikler dünyanın en karlı kısa vadeli ekonomik ortaklıklarını dünyaya getiriyor.

Futbol, eşleri televizyonun karşısına çivilenen kadınlar yaratması, Amerika’daki deyimiyle “futbol dulları”nı ortaya çıkartmasıyla da sosyal bir olay.

Futbol kelime haznemizi de genişletiyor. Bu oyunu icat edip dünyaya hediye eden İngiltere, asırlar sonra bir de, hooligan dediğimiz, futbol magandalarını üretip ihraç etti. İthal malı bu magandaların çıkarttıkları olaylar ve işledikleri cinayetler yüzünden soğuyan ilişkiler, diplomatların araya girmesiyle zorlukla düzeltilebiliyor.

Yerli futbol magandalarının açtığı ateşe kurban gitmekten çekinen çoğu insan ise, bazı maçlardan sonra sokağa çıkmaya korkuyor. Futbol sosyal bir olay olmanın da ötesinde bir kültür yaratıyor.

Ama futbol bütün bunların ötesinde tüm bir ülkeyi birleştirip bütünleştiren bir güce de sahip. İki büyük ekonomik krizin yarattığı kabusu, Türk milli takımının dünya kupası maçlarında aldığı galibiyetlerin gururu, bir anda silmeyi başardı.

XS
SM
MD
LG