Erişilebilirlik

Kıbrıs'ta 'Referandum' Niteliğinde Seçime Doğru - 2003-10-27


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 14 Aralık’ta yapılacak genel seçimlerin sonucu, sadece yeşil adada değil, Avrupa Birliği, Amerika, Yunanistan ve Türkiye’de de merakla bekleniyor. Kıbrıs sorununun geleceği açısından büyük önem taşıyan seçimler öncesinde Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, muhalefetin seçimi kazanamayacağını öne sürdü. Ancak Denktaş ve taraftarları bu seçim öncesinde Ankara’da işbaşında bulunan hükümetten geçmişte olduğu gibi destek bulamıyor.

14 Aralık’ta yapılacak seçimler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti açısından referandum niteliği taşıyor. Bir yanda, KKTC’nin tanınması gerektiğini savunan Cumhurbaşkanı Denktaş ve onu destekleyen partiler var, diğer yandaysa Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Ananın sunduğu barış planına destek veren ve bir an önce bu plan çerçevesinde bir anlaşmaya imza atılmasını isteyen muhalif partiler. Eğer muhalifler seçimden zaferle çıkarsa, Rum kesiminin Avrupa Birliği üyeliği öncesinde bir uzlaşmaya varılması ihtimali güçlenecek. Bu nedenle, seçimler Ankara ve Atina’nın yanı sıra Brüksel tarafından da yakıdan izleniyor.

Amerikanın Kıbrıs özel temsilcisi Thomas Weston da, Annan planına destek vererek muhaliflerden yana bir tablo çiziyor. Bu nedenle Denktaş, Amerikalı temsilciyle adaya yaptığı son gezi sırasında görüşmeyi kabul etmedi. Kuzey Kıbrıs’ta yaşanan bölünmenin bir benzeri Türkiye’de de yaşanıyor. Bazı gruplar, Kıbrıs’taki çözümsüzlüğün Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini engelleyeceği gerekçesiyle muhalefeti destekliyor. Buna karşılık Kıbrıs’ta atılacak bir geri adımın Türkiye’yi başka konularda da daha fazla tavize zorlayacağını düşünenler Denktaş ve onu destekleyen partilerden yana tavır alıyor.

Kanal D televizyonuna konuşan Denktaş, seçimleri muhalefetin kazanamayacağını söyledi. Annan planını da sert bir şekilde eleştiren Denktaş, bu planı referanduma sunmayacağını da tekrarladı. Denktaş, Amerika, İngiltere ve Avrupa Birliği’ni de muhalefeti desteklemekle suçladı, fakat bu desteğin ters tepeceğini söyledi. Ancak Denktaş’ın bu seçimlerde işi gerçekten zor görünüyor. Çünkü, AKP hükümeti geçmiş hükümetlerden farklı olarak Denktaş’a koşulsuz destek vermiyor. Hatta bunca yıldır Kıbrıs sorununa çözüm bulunamamasından Denktaş’ı sorumlu tutan açıklamalar yapıyor. AKP’li eski dışişleri bakanı Yaşar Yakış da, “Kıbrıs konusunda çözümü ön plana alan, çözümsüzlüğe son veren bir tutum içinde olacaklarını” söyledi.

Hükümetin Kıbrıs’taki seçimlerde tarafsızlığını koruyacağını ifade eden Yaşar Yakış, “Oradaki seçimin en adil ve demokratik koşullarda cereyan etmesi için çaba sarf ediyoruz. Sonucunu da aynı saygı ile karşılamamız lazım” dedi.

Hükümetin bu konudaki yaklaşımı iş dünyasının tavrıyla bir paralellik gösteriyor. Buna karşılık başta Türk ordusu olmak üzere Denktaş’ı destekleyenlerin sayısı da azımsanmayacak ölçüde. Sandıktan çıkacak sonuç ise, sadece küçük adadaki denklemleri değil, uluslar arası düzeydeki bir çok dengeyi etkileyecek gibi görünüyor.

XS
SM
MD
LG