Erişilebilirlik

Bağdat'ta Kızılhaç'a Saldırı - 2003-10-27


Bağdat’ta bir dizi patlama meydana geldi, enaz 14 kişi öldü.

Sabah erken saatlerde, Kızılhaç tarafından kullanılan bir binanın önüne park etmiş bomba yüklü bir araç havaya uçtu.

Tuğgeneral Mark Hertling, patlamanın bir intihar saldırısı olduğunu ve en az 14 kişinin öldüğünü, 10 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Bu saldırının birkaç dakika sonra iki patlama daha kaydedildi.

Dün gece, Bağdat’ın hemen dışında meydana gelen bir başka saldırıda da bir Amerikan askeri öldü, iki asker de yaralandı.

Bağdat’ta bu sabah saatlerinde yaşanan bombalı saldırılarda çok sayıda ölü ve yaralı var. Bölgedeki Amerikalı askeri yetkililerin açıklamasına ve uluslar arası haber ajanslarının bildirdiğine göre, biri Kızılhaç binasının yakınında meydana gelen en az 4 ayrı patlamada ilk belirlemelere göre 18 kişi öldü. Amerikan haber ajansı Associated Prees ise patlamalarda şu ana dek tespit edilen ölü sayısının 37 kişi olduğunu bildiriyor. Ramazan ayının ilk günde Bağdat sabah saatlerinde meydana gelen üç patlamayla sarsıldı. Kilometrelerce uzaktan bile duyulan patlamalardan ilki, çoğunlukla Iraklıların çalıştığı Kızılhaç binası yakınında meydana geldi.

Amerikalı askeri yetkililer, bir intihar eylemcisinin patlayıcı yüklü bir ambulansı bina yakınlarındaki güvenlik bariyerine doğru sürdüğünü açıkladı. Patlama sonrasında olay yerinden siyah dumanlar yükselmeye başladı. Çevrede bulunan bir çok araç da, alevler içinde kaldı.

Olayın hemen ardından Amerikan askeri helikopterleri bölgeyi havadan denetlemeye başladı. Tanklar ve ambülanslar olay yerine doğru giderken, sokaklar yaralılar ve dehşete kapılmış insanlarla doluydu. Patlamanın etkisiyle çevredeki binaların camları da yerle bir oldu. Kırılan camların çıkardığı sesler sokakları kapladı. Patlamanın olduğu bölgede bir mobilya dükkanı bulunan Edward Yusuf da patlama anını yaşayanlardan biriydi. Yusuf, olayın ardından dükkanının önünde kırılan camları temizliyordu.

“Birileri bu işi yaptırıyor. Benim elimden ne gelir? Evimde uyuyordum ve sabah dükkanıma geldiğimde çalışmak isterken patlamayla kırılan camları görüyorum.”

Yaşanan izdiham nedeniyle, ambulanslar kalabalık arasında kendilerine yol bulmakta zorlandı. Kızılhaç binası yakınlarındaki patlamanın hemen ardından bu kez de, bir polis karakolundan patlama sesi duyuldu. Polis yetkilileri, bir kamyonetin istasyona doğru hızla ilerlediğini ve ardından patlama yaşandığını açıkladı. Iraklı polis yetkilisi teğmen Abbas Adil Abid Elvan olayda Amerikalı bir inzibatla üç Iraklı polisin öldüğünü açıkladı. Elvan, yaklaşık 35 Iraklı sivilin de yaralandığını söyledi. Bu patlamadan kısa bir süre sonra, bir başka Irak polis karakolunun yakınında yeni bir patlama meydana geldi. Bu patlamada ölen ve yaralananların sayısı ise bilinmiyor.

XS
SM
MD
LG