Erişilebilirlik

'Bu Saldırı En Az İki Ay Hazırlık İster' - 2003-10-26


Irak’ta açıklama yapan Amerikalı General Martin Dempsey, Pazar günü Bağdat’taki El Reşid oteline yapılan saldırının en az iki ay önceden hazırlık gerektirdiğini söyledi.

General Dempsey ayrıca saldırının hedefinin Irak’ta bulunan Amerika Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz olmadığını, otele saldırının, bakanın günlük seyahat planı açıklanmadan önce yapıldığını kaydetti. Saldırıda bir Amerikalı subay öldü, 15 kişi de yaralandı.

Saldırı sırasında sıkı koruma altında tutulan ve Wolfowikz'in de kaldığı El Reşid oteline 8 ya da 10 roket isabet etti, binanın birçok katı hasara uğradı. Olayda Wolfowitz zarar görmedi.

General Dempsey, saldırının iki önemli olayla aynı zamana rastlamasının düşündürücü olduğunu söyledi. Bunlardan biri Ramazan ayının başlangıcı, diğeri de kentteki bir köprünün açılışı. Roketlerin ilkel bir araçtan, ancak zekice bir şekilde fırlatıldığını kaydeden General, araca jeneratör süsü verildiğini ve otelden 400 metre uzaklıkta kalabalık bir caddeye park edildiğini söyledi. Otele tam olarak kaç füze atıldığı bilinmiyor, ancak füzelerden 11’inin ateşlenemediği anlaşıldı.

Yaralılar arasında 7 Amerikalı, bir İngiliz sivil, 4 Amerikan askeri ve koalisyonda bulunmayan ülkelerden bir sivil bulunuyor.

Saldırının, Irak’a yaptığı 4 günlük ziyaretin üçüncü gününde olan ve teröre karşı savaşın mimarı sayılan Wolfowitz’i sarsmış olduğu görüldü.

XS
SM
MD
LG