Erişilebilirlik

Irak'a Yardım Konferansı'nda Destek Çağrısı - 2003-10-23


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, bugün Madrid’de düzenlenen Uluslararası Irak’a Yardım Konferansı'na katılan ülkeleri maddi taahhütlerinde cömert olmaya çağırdı. Annan, bu sabah açılan toplantıda bu alanda derhal harekete geçilmesini isteyerek, Irak’ta güvenlik durumunun düzelmeden siyasi bir sürecin işlemeye başlamasının beklenemeyeceğini söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell ise, Madrid’de gazetecilere Güvenlik Konseyi’nde Irak’ın yeniden yapılandırılması konusunda geçen hafta alınan karardan sonra maddi taahhütlerin artabileceğini söyledi.

Ancak, Irak‘ın yeniden yapılanmasına maddi katkının miktarı konusunda uluslararası toplumda derin görüş ayrılıkları devam ediyor. Fransa gibi ülkeler, yeniden yapılanmanın, Amerika’nın öncülüğündeki işgal kalktıktan sonra başlamasını istiyor. Ancak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan bu tutumu eleştirerek, Amerika ve müttefikleriyle Fransa-Almanya ve Rusya grubu arasındaki çekişmenin Irak halkının daha çok eziyet çekmesine yol açacağını söyledi.

"Hepimizin en kısa zamanda egemen bir Irak görmek istediğini biliyorum. Fakat bu ülkeyi yeniden yapılandırma çalışmaları o güne kadar bekletilemez. Bu konu şu anda acilen çözüm bekliyor. Katkıda bulunacak bütün ülkeleri cömert davranmaya ve daha önce yaptıkları taahhütleri daha da arttırmaya çağırıyorum."

Amerika’yla toplantıya ev sahipliği yapan İspanya kendileri dışında öteki ülkelerden bekledikleri taahhütler konusunda bir rakam vermediler. Ancak Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası Irak’daki imar ve inşaat için 36 Milyar Dolara ihtiyaç bulunduğunu açıkladı. Bir başka rapordaysa aralarında güvenliğin de yer aldığı diğer bazı sektörler için 19 Milyara ihtiyaç olduğu belirtiliyordu. Bu rakam, Dünya Bankası’nın tahminlerine ek olarak hesaplandı.

Amerika, 20 ay için taahhüt ettiği 20 Milyar Dolara ek olarak, şu ana kadar üç Milyar Dolar taahhütte bulunuldu. Japonya bir buçuk milyar, İngiltere 900 Milyon ve İspanya 300 Milyon Dolar vereceklerini açıkladı. İtalya ve Basra Körfezi ülkeleriyse şu ana kadar yapacakları katkının miktarını açıklamadı.

Madrid’de 300 kadar şirket ve örgüt de ayrı bir toplantı yapıyor. Gözlemciler güvenlik durumu düzelmedikçe Irak’a sermaye akışı beklememek gerektiğini söylüyorlar.

XS
SM
MD
LG