Erişilebilirlik

Bush: 'İran Dediklerini Uygulamayla Kanıtlasın' - 2003-10-22


İranlı liderlerin Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu’nun nükleer denetim koşulunu kabul etmesi üzerine Başkan Bush, Tahran’ın söylediklerini uygulamaya koymasının çok daha önemli olduğunu vurguladı. Başkan şöyle konuştu:

"İran’ın hür dünyanın taleplerini kabul ettiği görülüyor. İran’ın bundan sonra yapması gereken şey, bu istekleri kabul ettiğini, uygulamalarıyla da kanıtlamasıdır. Bence bu çok önemli bir gelişmedir."

Başkan Bush, bu ilerlemenin sağlanmasında, Tahran’da yaptıkları temaslarla, önemli rol oynayan İngiltere, Fransa ve Almanya Dışişleri Bakanlarına teşekkür etti.

Uluslar arası Atom Enerjisi Dairesi şimdi İran’ın geçmişteki bütün nükleer faaliyetlerini açıklamasını ve önceden haber verilmeden yapılan denetimlere izin veren nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşmasının ilgili maddesini imzalayacağını resmen bildirmesini bekliyor.

İranlı bir yetkili, uranyum zenginleştirme programının durdurulmasının geçici bir önlem olduğunu ve uluslar arası toplumla Tahran hükümeti arasındaki güveni yeniden oluşturmayı amaçladığını söyledi.

Başkan Bush, İran’ın gizlice nükleer silah geliştirme programı yürüttüğüne inanıyor. İran’sa nükleer faaliyetlerinin yalnızca elektrik üretimini amaçladığını savunuyor.

XS
SM
MD
LG