Erişilebilirlik

Pearl'ün Katili Halid Şeyh Muhammed - 2003-10-22


Amerikalı yetkililer, Wall Street Journal gazetesi muhabiri Daniel Pearl’ü, El Kaide’nin üst düzey üyelerinden Halid Şeyh Muhammed’in öldürdüğüne inanıyor.

Araştırmayı yakından izleyen yetkililer, Wall Street Journal'a gazetesi ve Pearl’in eşine yaptıkları açıklamada, edindikleri bilgiye göre Muhammed’in gazetecinin öldürülmesine direk olarak katıldığını söyledi.

Daniel Pearl, Pakistan’ın Karaçi kentinde terörle ilgili bir haber üzerinde çalışırken 2002 yılı Ocak ayında kaçırılmıştı. Gazetecinin öldüğü bir ay sonra olayı soruşturan yetkililerin eline geçen videodan anlaşıldı. Kanlı görüntüler içeren kasette Pearl’ün boğazının kesildiği gösteriliyordu.

Amerikan Merkezi istihbarat Örgütü-CIA yetkilileri, Halid Şeyh Muhammed’i Mart’ta Pakistan’da yakalamıştı, şimdi de adı verilmeyen bir yerde sorguluyor.

Muhammed’in 11 Eylül saldırılarını düzenleyen beyinlerden biri olduğu ve diğer büyük El Kaide saldırılarını da organize ettiği sanılıyor.

Daniel Pearl’ün kaçırılıp öldürülmesiyle ilgili olarak 4 İslamcı militan Pakistan mahkemelerinde yargılandı ve ceza aldı.

XS
SM
MD
LG