Erişilebilirlik

İran'dan Nükleer Programında Şeffaflık Sözü - 2003-10-21


Almanya, İngiltere ve Fransa dışişleri bakanları, Joschka Fischer, Jack Straw ve Dominique de Villepin’in, Tahran’da İran’ın nükleer programı ile ilgili temaslara başlamasından sonra İran nükleer programında şeffaflık sözü verdi.

İngiltere, Fransa ve Almanya Dışişleri Bakanları, İran yönetiminden nükleer programının bütün ayrıntılarını uluslararası denetçilere açıklamasını istiyor.

İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, konuk bakanlarla görüştükten sonra İran’ın nükleer enerjiye sahip olma hakkının tanınması gerektiğini, ancak bu konuda kendilerinin de şeffaf bir politika izleyeceklerini söyledi.

Üç bakan bugün İran Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Hasan Ruhani ve Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’yle de görüştü.

Tahran'a yola çıkmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, gezinin amacının İran'ı nükleer programı konusunda ne geçmişte ne de şimdi saklayacak birşeyi olmadığını göstermeye ikna etmek olarak tanımladı.

İngiliz Bakan, ziyaretlerinin Tahran yönetimini cesaretlendirme amacı taşımadığını da vurguladı.

Avrupalı Bakanlar, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun İranlı yetkililerle müzakerelerinden alınan sonuçları değerlendiriyor.

Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu, İran yönetiminden nükleer programına ilişkin tüm ayrıntıları Ekim ayı sonuna kadar açıklamasını talep etmişti.

Kurum, İran'dan nükleer silah üretme niyetinde olmadığını kanıtlamasını istiyor.

XS
SM
MD
LG