Erişilebilirlik

11 Eylül'ün Ardından Sağlık Sorunlarında Artış - 2003-10-21


New York’taki çevre sağlığı savunucuları, Dünya Ticaret Merkezi’nin yıkılmasının ardından apartmanlarda oluşan çevre kirliliğinin uygun biçimde temizlenmemesi nedeniyle aşağı Manhattan’da yaşayanların ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceği konusunda federal hükümeti uyardı.

Amerika’nın Sesi New York Bürosu’ndan Kerry Sheridan’ın haberi şöyle:

İkiz kulelerin çökmesinden sonra ortaya çıkan kalın toz tabakası civardaki binaların içine girerek bu binalardaki evleri kapladı. Aşağı Manhattan’da aylar boyunca, kireçli, kimyasal bir koku hissedildi.

Saldırılardan bir hafta sonra, kısa adı EPA olan Federal Çevre Koruma Dairesi, New Yorklular’a havanın nefes almak için sağlıklı olduğunu duyurdu.

Ancak EPA, geçtiğimiz aylarda saldırılardan bir ay sonra zehirli ve kanserojen maddelerin, belirlenen federal güvenlik sınırlarını aştığını belirten ve hükümet için hazırlanan raporlar esas alınarak hava sağlığı konusunda New York halkını yanlış yönlendirdiği gerekçesiyle sert eleştirilere uğradı.

Çevre güvenliğini savunan gruplar, "Sıfır Noktası" olarak bilinen ve eskiden dünya Ticaret Merkezi’nin bulunduğu bölgede asbestin hala tam olarak temizlenmediğini belirtiyor.

New York’lu Kongre üyesi Jerrold Nadler, EPA’ya aşağı Manhattan’daki bütün binaların tam olarak temizlenmesi çağrısında bulundu.

Nadler şöyle konuştu:

“30 yıl sonra tarihçilerin, Amerikan hükümetinin çevreyi temizlememesi ve insanların güvenli bir çevrede yaşadıkları düşüncesine kapılmalarına yol açması nedeniyle teröristlerin saldırısında ölenlerden daha fazla sayıda insanın öldüğünü yazmalarını istemiyorum.”

EPA Genel Soruşturma Bürosu’nun Ağustos ayında açıkladığı 100 sayfalık bir raporda, kurumun bir karara varmak için gerekli olan testleri yapmadan havanın temiz olduğunu açıklaması da dahil olmak üzere Çevre Koruma Dairesi’nin saldırılar sonrasındaki tavrına ilişkin bir dizi hataya dikkat çekilmişti.

EPA yetkilileri, bazı hataların yapıldığını kabul etmekle birlikte, raporda 11 Eylül terörist saldırılarından sonra yaşanan zorlu atmosfere değinilmemesini eleştirmişti. Ancak, kentsel çevre sağlığı konusunda uzman olan Lehman Koleji profesörü Marjorie Clarke, EPA’nın tepkisinin yetersiz ve geç olduğu düşüncesinde.

”EPA’nın bir yıl gecikmeli olarak başladığı temizleme işlemi apartmanların sadece beşte birini hedefliyor. Bunlar arasında işyerleri ve okullar bulunmuyor. Bu nedenle, birçok kişi, sağlıklarını tehlikeye atarak apartmanların büyük bir kısmını yine kendileri temizledi.”

Sağlık uzmanları, asbest ve zehirli maddelere uzun süreli maruz kalmanın kansere yol açabileceğini belirtiyor.

Saldırılar sonrasında bölgeye giden ve enkaz kaldırma çalışmalarına katılan yüzlerce itfaiyeci daha sonraki süreçte solunum rahatsızlıkları nedeniyle hastalık izni aldı.

Yapılan bazı araştırmalar da, bölgede yaşayan çocuklar arasında astım vakalarının arttığını gösteriyor.

XS
SM
MD
LG