Erişilebilirlik

Bush APEC Zirvesi'nde Irak'a Destek Arıyor - 2003-10-20


ABD Başkanı George W. Bush, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği APEC zirvesine katılmak için geldiği Tayland’da Irak’a asker ve para göndermeleri için diğer ülkeleri ikna etmeye çalışıyor.

Başkan Bush, Bangkok’taki ekonomik zirveye gelişi öncesinde Japonya ve Güney Kore’den Irak konusunda destek aldı. Japonya, Irak’ın yeniden inşası için bir buçuk milyar dolarlık bir destek sözü verdi. Güney Kore de, henüz sayısını kararlaştırmasa da Irak’a asker gönderecek.

Başkan Bush, bugün Güney Kore Devlet Başkanı Roh Moo-hyun ile asker gönderme konusunu görüştü.

Bir tercüman aracılığıyla konuşan Başkan Roh, Washington yönetiminin daha fazla ülkenin Irak’a katkıda bulunmasının önünü açmasını beklediği yeni Birleşmiş milletler kararından dolayı Bush’u kutladı.

“Amerika’yla Irak’a barış ve demokrasi getirme çabalarını ele almak istiyorum. Ayrıca, Irak ekonomisinin yeniden inşası konusunu da görüşmek istiyorum”

Ancak Güney Kore kamuoyu, Irak’a asker gönderilmesi konusunda Başkan Roh’a tepki gösteriyor. APEC zirvesine katılan bir çok ülke de işgale karşı çıkıyor, ancak Başkan Bush, zirveye katılacak liderleri, bu hafta sonuna doğru İspanya’da yapılacak olan bağış konferansında Irak’a katkıda bulunmaya ikna etmeyi umuyor.

XS
SM
MD
LG