Erişilebilirlik

APEC Zirvesi Başladı - 2003-10-20


İki gün sürecek Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği zirvesinde dünya nüfusunun ve ekonomik üretimin yaklaşık yarısını temsil eden ülkelerin liderleri bir araya geliyor.

Tayland Başbakanı Taksin Şinawatra, bu nedenle APEC’in sorunlarının, dünyanın sorunları olduğunu söyledi.

"Çeşitliliğin ve farklılıkların olduğu, aynı zamanda ülkelerin birbirine daha çok ihtiyaç duydukları bir dünyada yaşıyoruz. Bu gerçeği kabul ettiğimiz takdirde önümüzde iki seçim var. Ya aramızdaki farklılıkları işbirliği yapmak için kullanırız ya da bu farklılıkların bizi iyice birbirimizden ayırmasına yol açarız."

Meksika’nın Kankun kentinde geçtiğimiz ay yapılan Dünya Ticaret Örgütü toplantısı anlaşmazlıklar yüzünden yarıda kesilmişti. APEC toplantısının ticari engelleri kaldırmayı kolaylaştırması umuluyor.

APEC üyesi Kanada, Şili ve Singapur’la serbest ticaret anlaşması imzalayan Amerika’nın Tayland’la da bu konuda görüşmelere başlaması bekleniyor.

Güneydoğu Asya ülkeleri de 17 yıl içinde ticari engelleri kaldıracaklarını iki hafta önce açıklamıştı.

APEC liderlerinin Asya’da turizm ve yabancı yatırımları engelleyen terörle savaş için daha fazla işbirliği yapmaları bekleniyor.

Ancak Bangkok sokaklarındaki bin kadar eylemci, protesto yasağına rağmen, Irak savaşı ve küreselleşmeye karşı gösteri yapıyor.

Tayland’da yaşayan Kanadalı gösterici Sam Barter, APEC’in politikalarını eleştirdiklerini söylüyor.

"Hazırladıkları kalkınma planları oldukça kötü olan Dünya Ticaret Örgütü ve Uluslararası Para Fonu, APEC’in önemli bir parçası. Kendileriyle işbirliği yaparak adil olmadığını düşündüğümüz sistemi değiştirmek istediğimizi barışçı yollarla anlatmaya çalışıyoruz."

Protestocular, Bush’a karşı taşıdıkları pankartlarla Başkanın kaldığı otelden 2 kilometre uzaklıkta gösteri yaptı.

Polis, göstericiler APEC toplantısının yapılacağı bölgeden uzak olduğu ve şiddet eylemine başvurmadıkları takdirde, protestoları engellemeyeceğini söyledi.

XS
SM
MD
LG