Erişilebilirlik

Filistin'in İkinci Başbakanı da İstifa Edeceğini Açıkladı - 2003-10-12


Filistin’in yeni başbakanı Ahmed Kureya, görevi bırakmak istediğini söyledi. Kureya ve Yaser Arafat, kabinede kimlerin yer alacağı konusunda anlaşmazlığa düşmüştü.

Kureya, geçtiğimiz hafta Arafat tarafından acilen atanan geçici kabinenin başında bulunuyor. Kureya’nın Kasım ayında kalıcı hükümeti kurması bekleniyordu.

Yeni hükümette güvenlik bakanının kim olacağı hakkında Arafat’la günlerdir tartıştıklarını söyleyen Kureya’nın istifa tehdidinde bulunduğu bildiriliyor.

Başbakan Kureya yaptığı açıklamada, Filistin’de üç hafta içinde yeni bir başbakan tarafından yeni hükümet kurulacağını açıkladı ve Başbakanlıktan ayrılacağını bildirdi. Filistin Kurtuluş Örgütü’nün temel unsuru olan Fetih Partisi’nin liderleriyle görüştükten sonra gazetecilere açıklama yapan Ahmed Kureya şunları söyledi:

“Hükümetimiz 20-25 gün daha, yeni bir başbakan tarafından, yeni hükümet kuruluncaya kadar göreve devam edecek.”

Ahmet Kureya, Yaser Arafat’la anlaşamayarak iki ay içinde görevden ayrılan ikinci Başbakan oluyor.

Filistin’in ilk başbakanı Mahmud Abbas, Filistin güvenlik güçlerinin kontrolünü kendi üzerine almak istemiş ancak Yaser Arafat’ın buna izin vermemesi nedeniyle geçen ay istifa etmişti.

Ahmed Kureya ile Arafat arasındaki anlaşmazlık da güvenlikten sorumlu bakanlığa yapılacak atamadan kaynaklandı. Yaser Arafat, Başbakan Kureya’nın bu göreve getirmek istediği Nasır Yusuf’a itiraz etti. Yusuf, Kureya hükümeti Parlamento’dan güven oyu almadan bakanlık görevini üstlenmeyi reddetmişti. Arafat, Yusuf’un bu davranışını “ciddi bir sadakatsizlik” diye niteledi.

Bu arada Arafat’ın, Filistin Yasama Konseyi diye anılan parlamentonun geçen hafta yapacağı oturumu iptal etmesinin yankıları sürüyor. Arafat’ın meclis üyelerinin yeni hükümete güvenoyu vermeyecekleri anlaşıldığı için oturumu iptal ettiği bildirilmişti. Meclis üyeleri, Arafat’ın, 8 üyeli yeni hükümeti, olağanüstü kararnameyle atamasına tepki göstermişti.

Meclis üyelerinin çoğu, Arafat’ın olağanüstü durum ilan etme yetkisi bulunduğunu ancak olağanüstü hükümet kuramayacağını düşünüyor.

XS
SM
MD
LG