Erişilebilirlik

Mısırlı Yapışık İkizler Ayrıldı - 2003-10-11


Kafadan yapışık ikizlerin Teksas eyaletinin Dallas kentinde, 26 saatten fazla süren bir operasyonla ayrıldığı bildirildi.

2 yaşındaki Mısırlı ikizlerin ameliyatı bir günden fazla bir süredir devam eden ikiz erkek çocuklarının durumunun iyi olduğu bildirildi.

Cerrahi bir ekibin, ikizleri bağlayan son damarları ayırmasından sonra görevi devralan beyin cerrahi uzmanları ikizlerin kafatası üzerinde çalışıyor ve yaraları kapatıyor.

Yaklaşık 60 kişilik ekip, ameliyatı bitirebilmek için nöbetleşe çalışıyor.

Ameliyatı Mısır’da takip eden yakınları, camilerde ikizler için özel dualar okuyor.

Operasyon beyin hasarı ve ölüm gibi riskler içeriyor ancak ikizlerin babası, çocukların yaşamına normal bir şekilde devam edebilmesinin riske değdiğini söyledi.

Dallas Çocuk Hastanesi Doktorları, operasyon öncesinde yaptıkları açıklamada, ameliyatın son derece riskli olduğunu söyledi. Açıklamaya göre, ikizlerin paylaştığı ana kan damarları, doğru bir biçimde ayrılamazsa çocuklar hayatlarını kaybedebilir.

İki yaşındaki Ahmet ve İbrahim 2001 Haziranında Mısır’da dünyaya geldi.

İkizler son bir yılı Dallas’ta geçirdi. Amaç, doktorlara ameliyat öncesinde inceleme ve hazırlık için zaman tanımaktı. Aileye göre, Ahmet ve İbrahim’in normal bir hayat yaşayabilmeleri için tek umut bu ameliyat.

Tıbbi istatistiklere göre, her 200 BİN doğumdan BİR’inde, çocuklar bir yerlerinden yapışık doğuyor. Bu çocukları ayırmak için yapılan ameliyatların dörtte üçünde ise çocuklardan en az biri hayatta kalıyor.

Şu anda devam eden ve 60 doktorun katıldığı ameliyatın 18 ila 24 saat sürmesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG