Erişilebilirlik

Petrol Fiyatları Tırmanıyor - 2003-10-11


Kışın sert geçeceği beklentisi ve azalan stoklar petrol fiyatlarının yükselmesine yol açıyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC’in üretim kotalarını azaltmayı planladığı yolundaki haberler muhtemelen fiyatların daha da yükselmesine sebep olacak.

Petrol fiyatları dün beklenmedik bir biçimde yükseldi. Londra’da petrolün varili 31 nokta 6 Dolardan işlem gördü.

Enerji sektörü uzmanları, ısınma için kullanılan petrol rezervinin az oluşu ve kuzey yarım kürede soğuk günlerin başlamasından ötürü, petrol fiyatlarının bu yükselme trendini sürdürmesinden endişe ediyor.

OPEC bakanları geçtiğimiz ay sürpriz bir kararla, Kasım ayından itibaren geçerli olmak üzere petrol üretimini günde 900 bin varil azaltma kararı aldı. OMV adlı petrol ve gaz şirketinin başkanı Wolfgang Ruttensforter, OPEC’in bu kararına, duyulan endişelerin yol açtığını söyledi:

“Şayet kış soğuk geçerse bu fiyatların daha da yükseldiğini göreceğiz. Avrupa’nın merkezi ve doğusunda 100 milyon kadar müşteri bizden hizmet bekliyor. Talep, fiyat artışlarına karşı son derece hassas. Bunun da nedeni, bölgede kişi başına düşen milli gelirin son derece düşük olması. Ham petrol fiyatı yükselirse, bunun etkilerini derhal talep tarafında da göreceğiz.

Ruttenstorfer’in dileği, OPEC’in petrolün varil fiyatını en azından 25 Dolar seviyesinde tutması.

OPEC üyesi Venezüella, organizasyonun petrol fiyatları için daha yüksek bir seviye belirlemesini istiyor.

OPEC Genel Sekreteri, Alvaro Silva Calderon, Vienna’da gazetecilere yaptığı açıklamada, üretimde daha fazla kesintiye gidilebileceğini, bunun da fiyatları yukarıya çekeceğini söyledi.

Calderon’un asıl endişesi, 2004 baharında piyasaya daha fazla petrol arz edilmesi. Bunun da nedeni, Irak’ın petrol üretiminin savaş öncesi seviyesine geri dönebilecek oluşu...

OPEC bakanları piyasadaki son durumu değerlendirmek üzere Aralık ayında yeniden biraraya gelecek.

XS
SM
MD
LG