Erişilebilirlik

Bağdat'ta Polis Karakoluna İntihar Saldırısı: 9 Ölü - 2003-10-09


Irak’ta koalisyon güçleriyle Irak polisine yönelik saldırılar sürüyor.

Bu sabah başkent Bağdat’ın kuzeyindeki eski adı 'Saddam Kenti' olan 'Sadr Kenti' bölgesinde bir karakola yönelik intihar saldırısında ilk belirlemelere göre; 3’ü polis olmak üzere aralarında intihar eylemcisinin de bulunduğu en az 9 kişi öldü.

Şii nüfusun ağırlıklı olduğu Sadr semtinde meydana gelen olayda en az 28 kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

Bir görgü tanığı, saldırının intihar eylemi olduğunu, bombacının arabayı karakolun kapısından içeri sürdüğünü, bu sırada nöbet tutan polislerin ateş açtığını, daha sonra aracın binaya çarparak havaya uçtuğunu söyledi.

Saldırının ardından olay yerinde toplanan Iraklılar ise olayı kınayarak protesto gösterisi düzenledi. Aynı yerde önceki gün düzenlenen gösteride de belediye meclisi protesto edilmişti.

Bu bölgede Irak polisinin, bazı din adamlarını tutuklaması Şiilerin tepkisine yol açmıştı. Gerginliğin tırmandığı bölgeye Amerikan birlikleri sevkedildi.

Bu arada İspanya Dışişleri Bakanlığı, Bağdat’ta görevli bir diplomatının öldürüldüğünü açıkladı. Jose Antonio Bernal Gomez adlı diplomatın bu sabah erken saatlerde evinden çıktığı sırada silahlı saldırı sonucu öldürüldüğü bildirildi. Suikast kurbanı İspanyol diplomat, Bağdat’ta basın ateşesi olarak görev yapıyordu.

XS
SM
MD
LG