Erişilebilirlik

Bush Yönetimi Türkiye'nin Kararından Memnun - 2003-10-08


Amerika, Türkiye’nin Irak’a 10 bin asker gönderme kararını memnunlukla karşıladı.

Amerikalı yetkililer, Irak Yönetim Konseyi’nin bazı üyelerinin itirazına rağmen, Türk askerinin varlığının Irak’ta güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunacağına inanıyor.

Bush yönetimi dün yaptığı açıklamada, Amerika'nın, gönülsüz Iraklı liderleri Türk askerlerini kabul etmeleri konusunda ikna edeceklerinden emin olduğunu belirtti.

Amerika tarafından seçilen ve 24 liderden oluşan Irak Hükümet Konseyi, özellikle de kuzeyde Kürtler Türk askerlerinin Irak'a gitmesi konusunda endişeli.

Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı Amerika'nın dün Türkiye'nin Irak'a asker göndermeyi onaylamasını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladılar.

NATO Savunma Bakanları ile iki gün sürecek toplantılara katılmak üzere Colorado'da bulunan Donald Rumsfeld, Türkiye'nin kararını memnuniyetle karşıladı.

ABD Savunma Bakanı "kararı takdir ediyorum. Iraklıların bu konuda farklı görüşleri olacaktır; bir kısmı çok mutlu, bir kısmı endişeli, bir kısmı nötr, bir kısmının da herhangi bir fikri olmayacaktır" diye konuştu.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher, Washington’un Türkiye’nin asker gönderme planının ayrıntıları üzerinde Ankara ve Irak geçici hükümetiyle birlikte çalışacağını söyledi.

ABD tarafından atanan Irak Geçici Yönetim Konseyi üyelerinden Mahmut Osman, Türk askeri istemediklerini, Türk askerlerinin Irak’ta durumu daha da zorlaştıracağını öne sürmüştü.

Türkiye’nin kararı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden yeni bir Irak karar tasarısı çıkarmaya çalışan Amerika için olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Bu arada dün Bağdat’ta bir caminin önünde Amerikan askerleriyle şiiler arasında yaşanan gerginlik, birliklerin kalabalığı dağıtmak için havaya ateş açmasından sonra daha da arttı.

Şiiler Amerikan askerlerinin bir imamı tutukladığını söyleyerek gösteriye başlamıştı.

XS
SM
MD
LG