Erişilebilirlik

Bush: 'İsrail'in Kendisini Savunma Hakkı Var' - 2003-10-07


ABD Başkanı George W. Bush İsrail’i Suriye’ye yönelik hava saldırısı nedeniyle açıkça eleştirmekten kaçındı ve kendisini savunma hakkı bulunduğunu söyledi.

Ancak Bush, Kenya Cumhurbaşkanı Mwai Kabaki ile düzenlediği basın toplantısında İsrail Başbakanı Ariel Şaron’u telefonla arayarak İsrail’in bölgede gerginliği daha da arttıracak eylemlerden kaçınması gerektiği görüşünü ilettiğini açıkladı:

"Başbakan Şaron’a her zaman söylediğimi bir kez daha açıkça belirttim. İsrail’in kendisini savunma hakkı vardır. İsrail‘in bu hakkı sadece kendi topraklarını korumakla sınırlı değildir. Ancak, şunu da söyledim. İsrail’in tırmanma, daha fazla gerginlik yaratacak eylemlerden kaçınması son derece önemlidir."

Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan, Amerika’nın hava saldırısından önceden haberi olmadığını ve İsrail’in ne bilgi verdiği ne de kendisine yeşil ışık yakıldığını söyledi.

Suriye’nin yalanlamasına rağmen İsrail, uçaklarının bombaladığı yerin terörist eğitim kampı olduğunda ısrar ediyor.

Amerika Dışişleri bakanlığı sözcüsü Richard Boucher da bu görüşü destekledi ve saldırıya uğrayan yerin öteden beri çeşitli Filistinli terörist grupları tarafından eğitim merkezi olarak kullanıldığını söyledi.

Amerikalı yetkililerin Suriye’nin terörist gruplara verdiği desteği diplomatik temaslarda gündeme getirdiklerini belirten Boucher şöyle dedi:

"Suriye’yi uzun süredir terörü destekleyen bir devlet olarak görüyoruz..Bu konudaki ciddi kaygılarımızı, Filistinli grupların İsrail’e yönelik saldırılarında Suriye topraklarını kullanmasından duyduğumuz kaygıları sürekli Şam’a ilettik."

Sözcü Boucher, Amerika’nın halen Suriye tarafından Güvenlik Konseyine sunulan ve İsrail hava saldırısını kınayan karar tasarısı taslağını incelediğini de belirtti.

Ancak Boucher, bu konuda Amerika’nın BM Büyükelçisi John Negroponte’nin yaptığı açıklamaya dikkat çekti.

Negroponte, taslağın aynı şekilde Hayfa’daki bombalı saldırıyı da kınaması gerektiğini ancak Suriye’nin karar tasarısı taslağı bunu yapmadığı için, şu aşamada kabulünü uygun görmediklerini söyledi.

XS
SM
MD
LG