Erişilebilirlik

3 Ekim 2003 - 2003-10-06


Irak’ta kitle imha silahı bulunmadığı yönündeki rapor, bu ülkedeki Amerikan birliklerine yönelik direnişlerin arttığı yönündeki açıklamalar, ve Kaliforniya valilik seçimleri öncesi adaylardan, ünlü aktör Arnold Schwarzenegger’ın taciz ettiği öne sürülen kadınlardan özür dilemesi, 3 Ekim tarihli gazetelerde geniş yer bulan haberler arasında. New York Times gazetesinde yer alan bir başmakaleyse, İsrail’deki son gelişmelere dikkati çekiyor. Gazete, İsrail’in inşa etmeyi sürdürdüğü yerleşim birimlerinin, bu ülkenin ekonomisini tehlikeye attığı yönünde uyarıyor:

"İsrail’in Haaretz gazetesi tarafından yapılan bir araştırma, bu ülkenin 1967 yılından beri, işgal altındaki topraklarda kurduğu yerleşim birimlerine, 10 milyar dolar harcadığını ortaya çıkardı. Halen bu yerleşim birimlerine, yıllık yarım milyar dolar para aktarılıyor. İsrail devletiyse, vatandaşlarına bu yerleşimlere taşınmaları için, inanılmaz boyutlarda teşvik sağlıyor. İsrail çok ciddi bir ekonomik krizin eşiğinde. Üstelik Filistinlilerle aralarındaki barış planı ümitleri suya düştü. Bu yetmezmiş gibi İsrail, Filistinli intihar saldırılarından korunmak için, büyük bir sınır inşa etmeyi sürdürüyor, ve bu sınırın içine bu yerleşim birimlerini de katmaya çalışıyor. İsrail’in barış görüşmelerini yeniden başlatmasının ve yaşadığı iç sorunlardan kurtulmasının en önemli yolu, bu yerleşimlerin inşasının durdurulmasından geçiyor."

Irak’a yabancı asker yardımı sözü alamayan Washington, yavaş yavaş kendi ihtiyat birliklerini bu ülkeye sevketmeye hazırlanıyor. Christian Science Monitor gazetesi, Daniel Schorr imzalı bir makalede, bu durumun Amerikan ailelerinin tepkisine yol açacağını kaydediyor. Yorumda şunlar deniyor:

"Eğer Irak’a kısa zamanda yabancı asker gönderilmesi konusunda uzlaşma sağlanamazsa, bu durumda Amerikan Ulusal Muhafızları ve yedek birliklerden bu ülkeye asker sevkedilmesi gerekecek. Bu durum, denizaşırı görevlerde bulunan askerlerin gittikçe daha geniş alana yayılıp, güçlerini yitirecekleri yolunda endişelere yol açıyor. Aynı zamanda, bu askerleri bekleyen aileler de bu duruma tepkili. Irak’ta görevli askerlerin çoğu, gelecek Şubat yada Mart ayında evlerine dönmeye başlayacak. Bu askerlerin yerleri uluslararası birliklerce doldurulmazsa, Amerikan ihtiyat birliklerinin gönderilmesi gerekecek."

Christian Science Monitor gazetesindeki yorum, aynı zamanda Bush yönetiminin, Irak’ta görev yapan Amerikan askerlerinin geri dönmesi konusunda gittikçe daha yoğun bir baskı altında kaldığını da ekliyor. Öte yandan Los Angeles Times gazetesiyse, Irak’taki Amerikan birliklerinin durumunu, on yıl önce Bosna Hersek’te yaşanan eski deneyimlere benzetiyor. Gazete şunları yazıyor:

"Amerika 1995 yılında, Bosna Hersek’e bir yıllığına asker gönderme kararı aldı. Aradan sekiz yıl geçti ve bu ülkede halen bulunan bin 500 Amerikan askeri, uzlaşamayan topluluklar arasında barışı korumaya çalışıyor. Bu durum, savaşın kasıp kavurduğu bir ülkede, ulus inşa etmenin zorluğunu gözler önüne seriyor. Bosna’dan çıkarılan bu dersler, Irak’taki Amerikan birliklerinin daha yıllarca bu ülkede kalması gerektiğine işaret ediyor. Uzun vadede Irak’taki Amerikalıların uluslararası birliklerce yerlerinin doldurulması bile, bu gerçeği değiştirmeyecek. Bosna, uluslararası işbirliğinin en iyi örneği. Halen oradaki uluslararası gücün büyük bir kısmını NATO birlikleri oluşturuyor. Aynı zamanda bu ülkeye yapılan uluslararası yardımların büyük bir kısmını, gene üye ülkeler karşılıyor. Bosna’da görev yapan askerlerin seri bir şekilde geri çekilmesi ve yardımların bir anda kesilmesi bu ülkeye yarar sağlamaz. Bunun yerine Bosnalılar bu süreci kendileri başlatmalı."

XS
SM
MD
LG