Erişilebilirlik

'Irak'ta Zaman Lazım Ama İlerleme Sağlıyoruz' - 2003-10-04


Başkan Bush, Irak’ın yeniden kendi kendini yönetmeye başlamasının karmaşık bir süreç olduğunu söyledi.

Bush, Cumartesi günleri yaptığı haftalık radyo konuşmasında, Irak'ta yıllar süren korku ve baskı rejiminden sonra güven sağlamanın güç olduğunu vurguladı ve zaman alacağını belirtti.

Ancak Başkan, ilerleme sağlandığını ve Amerika’nın sözünü tutarak yönetimi Iraklılara teslim edeceğini ifade etti.

Başkan’ın Irak'ın yeniden imarı için istediği 20 milyar Dolarlık bütçede Irak ordusunun, polisinin ve ilk yardım personelinin eğitimi ile yargı sisteminin yeniden işler hale getirilmesi de yer alıyor.

Başkan Bush'un konuşmasına Demokrat Parti adına cevap veren Missouri Eyalet Valisi Bob Holden, Amerika'da bazı ülke içi ihtiyaçlar karşılanamazken Amerikalı vergi mükellefinin Irak'ın yeniden imarı için daha ne kadar katkıda bulunacağını sordu.

Başkan Bush, Cuma günü yaptığı bir konuşmada da Irak’ı işgal kararını yeniden savunmuş ve Baş Silah Denetçisi David Kay’in elde ettiği bulguların bu kararı meşrulaştırdığını söylemişti.

David Kay, Amerikan Kongresine bilgi verirken, Irak'ta kitle imha silahı bulamadıklarını ancak Irak'ın bu silahları elde etmeye hazırlandığını gösteren kanıtlar ele geçirdiklerini bildirmişti. Kay, Kongre'den Irak'ta çalışmalarını sürdürmek için altı ay daha süre ve 600 milyon Dolardan fazla ödenek istemişti.

XS
SM
MD
LG