Erişilebilirlik

ABD'nin Irak Tasarısı BM'de Tepki Gördü - 2003-10-03


Amerika’nın hazırladığı Irak’la ilgili Birleşmiş Milletler karar taslağı, açıklandığı ilk gün sert eleştirilerle karşılaştı. Tasarıya ilişkin en sert ifadeleri kullananlardan biri de Genel Sekreter Kofi Annan oldu.

Yeni taslak, geçen ay hazırlanan tasarının ölü doğmasına neden olan eleştirileri ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bu amaçla yeni taslakta iktidarın mümkün olan en kısa sürede Iraklılara devredilmesi ifadesine defalarca yer veriliyor.

Ayrıca, taslakta Birleşmiş Milletler’e daha fazla rol tanınıyor.

Ancak daha Amerika’nın Birleşmiş Milletler temsilcisi John Negroponte taslağı açıklamadan önce, Genel Sekreter Kofi Annan alışılmadık bir biçimde taslaktan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Annan, taslağı okuduktan sonra gazetecilere, taslakta kendi önerilerinin yeralmadığını söyledi.

Genel Sekreter, taslakta anayasanın hazırlanmasının ardından egemenliğin birkaç ay içinde Iraklılara devredilmesi yönündeki önerisine yer verilmediğini belirtti:

”Açıkçası taslakta böyle bir şey yok. Ben bölgedeki dinamiklerin değişmesi, güvenlik meselesi ve hem Irak halkına hem de bölge ülkelerine bir mesaj verilmesi açısından bu öneride bulunmuştum.”

Fransız temsilci Jean Marc de La Sabliere de taslağın ülkesini tatmin etmediğini söyledi.

La Sabliere, taslağın Birleşmiş Milletler’e ikincil bir rol vererek Fransa’nın taleplerini gözardı ettiğini belirtti.

Ancak La Sabliere daha önce Güvenlik Konseyi’nde yeni bir bölünmeden kaçınmak için, Fransa’nın karar tasarısını veto etmeyeceğini açıklamıştı.

Gazetecilere açıklama yapan Amerikan temsilcisi Büyükelçi John Negroponte ise, gözden geçirilen taslağın gelen eleştirileri önemli ölçüde tatmin edecek bir içerikte olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler’in rolünün artırıldığını ifade eden Negroponte, yeni taslakta Irak’taki çok uluslu güce Amerika’nın komuta edeceğinin açıkça belirtildiğini de söyledi:

”Eleştirilerin odaklandığı nokta Amerika’nın komutasındaki bir güç yerine Birleşmiş Milletler’in görevlendirdiği bir güç olması yönündeydi.”

Büyükelçi Negroponte gelen eleştirilere rağmen, Irak’ta bundan sonra yapılması gerekenler konusundaki görüşlerin yakınlaşmasından dolayı umutlu olduğunu söyledi.

Negroponte, Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerin taslağı daha ayrıntılı bir şekilde incelemesinin ardından gelecek hafta başında görüşmelerin başlayacağını umduğunu sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG