Erişilebilirlik

PKK/KADEK'in Irak'tan Tasfiyesi Konusunda Mutabakat - 2003-10-02


ABD ile Türkiye arasında terör örgütü PKK/KADEK'in Irak'ın kuzeyinden tasfiyesine yönelik bir süredir yapılan görüşmelerde yeni bir aşamaya gelindiği bildiriliyor.

Haber kanalı NTV, iki ülke arasında bir eylem planı üzerinde anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmelerin ardından, Türk heyetine başkanlık eden Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Nabi Şensoy ile Amerikan heyeti başkanı ABD Dışişleri Bakanlığı Terörle Mücadele Koordinatörü Cofer Black, açıklama yaptılar.

Black gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin teröre karşı dünya çapında açılan savaşta yakın bir müttefik olduğunu belirterek, "PKK/KADEK bir terör örgütüdür ve Irak'ta bu örgüte yer yoktur" dedi.

ABD Başkanı George W. Bush'un da ABD hükümetinin politikasını bu tehdidi ortadan kaldırma yönünde açıkladığını hatırlatan Black, bunun için mali bağlantıların kesilmesi ve diplomasi gibi yöntemlere başvurulduğunu söyledi.

ABD ile bir eylem planı üzerinde mutabık kaldıklarını açıklayan Türk heyetine başkanlık eden Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Nabi Şensoy da, plan çerçevesinde gerekli çalışmaları yapacaklarını bildirdi.

Şensoy, "PKK/KADEK'in tasfiyesi konusunda hiçbir seçenek gündem dışında değildir" dedi.

Şensoy, eylem planının operasyonel boyutunun olup olmadığı sorusunu, "Hiçbir opsiyon gündem dışı değildir" şeklinde yanıtladı. Şensoy, zamanlamaya ilişkin soru üzerine de "Eylem planı denildiğinde her şey içindedir" ifadesini kullandı.

XS
SM
MD
LG