Erişilebilirlik

Her Altı Çocuktan Biri Cahil Kalacak - 2003-09-27


Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu UNICEF, dünyada 120 milyon çocuğun okula gitmediğini açıkladı.

Bu, her 6 çocuktan birinin eğitim almadığı anlamına geliyor. Okula gönderilmeyen çocuklar arasında da kızların sayısı oğlanlara göre daha fazla...

UNICEF’e göre orta Afrika’da okul çağındaki 46 milyon çocuk hiçbir zaman okula gitmedi. Aynı sayıda çocuk güney Asya’da benzer bir kaderi paylaşıyor. Okula gitmeyen çocukların dörtte üçü adı geçen bölgelerde yaşıyor. Kalkınmış ülkelerde okula gitmeyen çocukların sayısı ancak 2 buçuk milyon dolayında. Yapılan son araştırma, okula gidemeyen kız çocuklarının sayısının oğlanlardan daha fazla olduğunu ortaya koydu. Eğitim alamayanların yüzde 56’sını kızlar oluşturuyor.

UNICEF sözcüsü Damien Personnaz, Pakistan, Bangladeş ve Nepal’de ebebeynlerin kız çocuklarını okula göndermekte isteksiz olduğunu zira bunun bir yararı olmadığını düşündüklerini belirtiyor:

UNICEF sözcüsü şöyle konuştu: “ Bir diğer neden de yoksulluk ki bu durum Sri Lanka hariç diğer güney Asya ülkeleri için çok geçerli... Orta Afrika’daki yoksulluk da çocukların okula gidememesinin en önemli nedeni...”

UNICEF, hükümetleri daha fazla kız çocuğun okula gönderilmesi için çaba harcamaya iknaya çalışıyor. Bu ülkelere verilmeye çalışan mesaj, eğer daha fazla kız çocuğu okula giderse eğitim dolayısıyla refah düzeyinin de giderek yükseleceği...

UNICEF’e göre yoksulluğun sona erdirilmesinde eğitim anahtar bir role sahip. Eğitim görmeyenlerin ileri hayatlarında toplumda baskı ve sömürüden yada bilinçsizlikten kaynaklanan sağlık sorunlarından payını almasına kesin gözüyle bakılıyor. UNICEF, bu noktada örnek alınabilecek başarı öykülerinin bulunduğunu kaydediyor.

Örgüt sözcüsü Damien Personnaz, Taleban yönetimindeki Afganistan’da hiçbir kız çocuğunun okula gitmesine izin verilmediğini belirtti.

”Bugün, yani Taleban’ın devrilmesinde iki yıl sonra, 4 nokta iki milyon çocuk Afganistan’da okula gidiyor. 37 bin ile okula giden kız çocuklarında da büyük artış yaşandı. Bu büyük bir ilerleme sayılmalı...”

Çocuk Fonu sözcüsü, şimdiki Afgan Hükümetinin kız çocuklarını okula gönderme taraftarı olsa da, halk arasındaki kültürel ön yargıların kız çocukları ile okul arasında en büyük engel olduğunu belirtiyor.

XS
SM
MD
LG