Erişilebilirlik

Powell-Gül Görüşmesinde PKK Ele Alındı - 2003-09-26


Amerikan ve Türk Dışişleri bakanları, Colin Powell ve Abdullah Gül arasında 24 Eylül Çarşamba akşamı New York'ta yapılan görüşme, af yasasının uygulanması garanti altına alındığı taktirde PKK'nın silahı bırakmayı kabul ettiğini ortaya çıkardı.

Birleşmiş Milletler 58. Genel Kurulu ikili temasları çerçevesinde Powell ve Gül arasında gerçekleşen ve yirmi dakika süren görüşme, Türkiye'nin kısa bir süre önce kabul ettiği Topluma Kazandırma Yasası çerçevesindeki affın tam uygulanması garantilendiği taktirde PKK'nın silah bırakmayı kabul ettiğini ortaya çıkardı.

Görüşme ile ilgili olarak gerek üst düzey Türk diplomatları, gerekse Amerikan dışişleri diplomatlarının yaptıkları açıklamalara göre görüşmede üzerinde durulan konular söyleydi: Irak'a gönderilecek Türk askerlerinin sayısı ve konuçlandırılacakları yer. Irak'lı Kürtlerin Türk askerlerini kabulü, PKK'nın silahları bırakıp teslim olması ve af kanunun tam olarak uygulanmasının garantilenmesi.

Amerika, BM Güvenlik Konseyi'nde Irak'ta konuçlandırılacak uluslararası barış gücü kararı onaylandığı taktirde, Türkiye'nin 10 bin asker ya da bir tümenle barış gücüne katılmasını istedi. Türkiye ise barış gücüne sadece 3,000 askerden oluşan bir tugay ile katılabileceğini bildirdi, ancak bir tümen karargahı kurulabileceğini ve bu şekilde gönderilecek asker sayısının 5,000'i bulabileceğini belirterek Amerika'nın talebinin yarısı kadar asker gönderme niyetini belli etti.

Amerika, Türk askerinin, orta-batı Irak'ta Sunni üçgeninden uzakta, Suriye sınırındaki bölgeye konuşlandırılmasını istedi. Amerikan tarafı, Irak Yönetim Konseyi üyesi Hoşyar Zebari'nin Türk askerlerinin Irak'a giremeyeceği yolundaki açıklamasını Kuzey Irak'a giremeyeceği koşuluyla değiştirdiğine dikkat çekti. Amerika, parlementoda oylamanın gerçekleşebilmesi için Türk kamuoyunun desteğine gerek olduğunu gayet iyi anladığını, bu nedenle PKK'nın teslim olması amacıyla askeri birimler arasında koordinasyonun devam ettiğini, geçtiğimiz hafta bu amaçla bir komisyonun toplandığını, Türk kamuoyunun Amerika'nın bu yöndeki görüşlerini açıkça bilmesinin yararlı olacağına inandıklarını ifade etti.

Amerikan dışişleri bakanlığı üst düzey yetkilisi, "PKK Amerika'nın terörist örgütler listesindedir. Konuştuğumuz şey, silahlarıyla birlikte PKK'nın teslim olması, ayrıca teslim olduklarında terörü kınayan belgeye imza atmalarıdır. Türklere bu affın hakiki bir af olması gerektiğini söylüyoruz. Bu affın hakiki bir af olup olmadığını anlama süreci içindeyiz" dedi.

Türk üst düzey diplomatları bu konuda yaptıkları açıklamada ay başında Amerikan dışişleri bakanlığı anti-terörizm koordinatörü Cofer Black'in af yasasıyla ilgili uygulamayı incelemek amacıyla Türkiye'ye geleceğini doğruladılar.

Son Amerikan kredisinin Irak'a asker gönderilmesi ve IMF paketinin tam uygulanmasına bağlandığı yolunda Türk kaynaklı açıklamalarla çelişmesine rağmen, Amerikalı yetkililer, 8.5 milyar Dolarlık kredinin Irak'a gönderilecek Türk askeri ile ilişkisi olmadığını kaydettiler. Amerikan Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisi, "bu yardım, Türkiye ekonomik sıkıntı çeken bir NATO müttefiki olduğu için ve IMF paketini tam olarak uyguladığı için gerçekleşmiştir, Irak'a asker gönderilmesine bağlı değildir" dedi.

XS
SM
MD
LG