Erişilebilirlik

Irak'ta Sivillere ve ABD Askerlerine Saldırı - 2003-09-26


Bağdat yakınlarındaki Bakuba’da bir pazar yerine havan mermisiyle düzenlenen saldırıda 8 kişi öldü, en az 13 kişi yaralandı. Saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı.

Bir saldırı haberi de ülkenin kuzeyinden geldi. ABD ordusundan yapılan açıklamaya göre, dün akşam Irak'ın kuzeyinde Kerkük yakınlarında bir konvoya düzenlenen roket saldırısında bir Amerikan askeri öldü, ikisi yaralandı.

Öte yandan geçen hafta uğradığı silahlı saldırıdan ağır yaralı kurtulan ancak tüm çabalara karşın dün yaşamını yitiren Irak Yönetim Konseyi üyelerinden Akila El Haşimi'nin cenazesi bugün toprağa verildi.

Amerika tarafından atanan 25 üyeli Konsey'deki 3 kadın bakandan biri olan El Haşimi’nin ölümü üzerine 3 günlük yas ilan edildi.

Bu arada Birleşmiş Milletler, güvenlik kaygıları nedeniyle, Irak’taki personelini geri çekiyor.

Geri çekilme kararını, dün örgütün güvenlikten sorumlu yetkilileriyle bir görüşme yapan Genel Sekreter Kofi Annan aldı.

Genel Sekreter Sözcüsü, Irak’taki merkezin az sayıdaki personelle faaliyetlerine devam edeceğini bildirdi.

Biri bu hafta başında olmak üzere 19 Ağustos’tan bu yana Irak’taki Birleşmiş Milletler bürosuna iki ayrı saldırı düzenlendi.

Örgütün Irak Özel temsilcisi Sergio Vieira de Mello’nun da aralarında bulunduğu 22 kişinin öldüğü 19 Ağustos saldırısı sonrasında Birleşmiş Milletler Irak’taki bazı personelini geri çekmişti.

XS
SM
MD
LG